Rząd chce się poskarżyć na Niemcy. Wiceminister zapowiada wniosek do TSUE
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział, że wkrótce ma zostać przygotowany i złożony wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ze skargą na Niemcy. Według rządu władze w Berlinie uchylają się od uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które nielegalnie trafiły do Polski.
Z danych przedstawionych na czwartkowej konferencji prasowej wynika, że 1 300 ton odpadów zalega w Gliwicach, w Babinie - 450 ton, Sarbii - 8 700 ton, Sobolewie 3 360 ton, Starym Jaworze - 1 156 ton, a w Tuplicach 20 000 ton. Wiceminister wyliczył, że wszystkimi bezprawnie sprowadzonymi do Polski niemieckimi odpadami można byłoby wypełnić 2 tys. największych ciężarówek.
- Republika Federalna Niemiec uchyla się od bardzo podstawowych rzeczy takich jak dbanie o środowisko. Mamy ponad siedem miejsc, w których Republika Federalna Niemiec uchyla się od odpowiedzialności i łamie politykę traktatową. Te miejsca to są miejsca, do których firmy niemieckie przywiozły nielegalnie na terytorium RP odpady, a Niemcy nie chcą ich z powrotem zabrać, sfinansować sprzątnięcia - grzmiał Ozdoba.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Kuriozalne tłumaczenie rzecznika PiS. Mówił o sukcesie 500 plus
Według wiceministra "od lat" resort klimatu oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska słał w tej sprawie pisma do Niemiec. Większość miała pozostać jednak bez odpowiedzi. W pozostałych przypadkach wskazywano na odpowiedzialność poszczególnych landów.
- My oczekujemy, że ta sprawa zostanie załatwiona. Nikogo nie będzie interesowało, czy to jest polityka landowa, czy też nie. Chyba że się okazuje, że landy są już kompletnie oderwane od całości Republiki Federalnej Niemiec, bo nie potrafią się dogadać - oświadczył Ozdoba.
Polska skarży Niemcy. Będzie wniosek do TSUE
Według wiceministra Niemcy ponoszą pełną odpowiedzialność za pozostawione na terytorium RP odpady, dlatego też zapowiedział, że wkrótce ma zostać przygotowany i złożony do TSUE odpowiedni wniosek ze skargą na Niemcy w tej sprawie.
- Postanowiliśmy, że Ministerstwo Klimatu rozpocznie skargę przeciwko Niemcom (...). Z Ministerstwa Klimatu wypłynie przygotowana skarga, która następnie będzie miała nadany tryb po to, aby przygotować postępowanie przed TSUE co do odpowiedzialności Niemiec za transgraniczne przemieszczanie odpadów i niewywiązywanie się z przepisów unijnych - przekazał Ozdoba.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informował, że 2022 r. był pierwszym, kiedy więcej odpadów wyjechało z kraju niż przyjechało z zagranicy. Do Polski trafiło ok. 300 tys. ton odpadów - surowców przeznaczonych do odzysku, a z Polski wywieziono ok. 350 tys. ton.
Przeczytaj też: