Trwa ładowanie...
dxbnfg2

Rząd chce poszerzyć zakres przejazdów ulgowych

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji
ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów. Chodzi o ulgi na
przejazdy w pociągach i autobusach dla niepełnosprawnych i
opiekunów dzieci niepełnosprawnych.

dxbnfg2
dxbnfg2

Ostatnia, grudniowa nowela zmniejszyła wysokość oraz zakres ulg na przejazdy. Posłowie zdecydowali o wprowadzeniu biletów z ulgą 37% i 78% zamiast biletów z ulgą 50% i bezpłatnych. Zmiany objęły m.in. niepełnosprawnych, dzieci, studentów i emerytów.

Zmiany wprowadzone ustawą ograniczyły, a często uniemożliwiły środowisku osób niepełnosprawnych normalne funkcjonowanie. Nastąpiło wyraźne ograniczenie korzystania z usług ośrodków rehabilitacyjnych, placówek oświatowo-wychowawczych i ośrodków specjalnych - czytamy uzasadnienie zmian w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Decyzja Sejmu wywołała protesty studentów i środowiska niepełnosprawnych w całym kraju.

Przyjęty we wtorek projekt nowelizacji przygotował resort pracy we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury.

dxbnfg2

Zakłada on m.in.: by wszystkie osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej mieli prawo do 78- proc. ulgi w pociągach ekspresowych, intercity, eurocity oraz autobusach przyspieszonych i pospiesznych. Obecnie taka ulga przysługuje im tylko w pociągach zwykłych.

Opiekunowie osób dorosłych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji, uzyskają uprawnienie do ulgi w przejazdach kolejowych w wysokości 95%.

Ulgi obejmują wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka szkolno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno- pedagogicznej i z powrotem.

Ponadto w projekcie nowelizacji ustawy wprowadzono 49-proc. ulgę dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

dxbnfg2

Przywraca się jednostkom samorządu terytorialnego możliwość zakupu u przewoźnika legitymacji i biletów uprawniających do ulgowych przejazdów.

Przygotowana nowela przywraca także 49-procentowe ulgi przy zakupie biletu miesięcznego w pociągach pośpiesznych i autobusach przyspieszonych dla uczniów i studentów. Obecnie mają oni prawo do takich zniżek na pociągi osobowe i zwykłe autobusy.

Projekt nowelizacji ustawy znosi również ograniczenie prawa do zakupu biletu miesięcznego w relacji miejsce zamieszkania - szkoła, w stosunku do uczniów i studentów, oraz w relacji miejsce zamieszkania - miejsce pracy, w stosunku do nauczycieli wszystkich typów szkół, w tym nauczycieli akademickich.

Żołnierze odbywający niezawodową służbę wojskową, otrzymaliby, wedle projektu, prawo do ulgowych przejazdów (78% ulgi) nie tylko w pociągach osobowych i autobusach zwykłych, ale również w pociągach pospiesznych i autobusach komunikacji przyspieszonej.

Rząd szacuje, że koszt wejścia w życie przepisów nowelizowanej ustawy spowoduje zwiększenie wydatków z budżetu państwa o ok. 15 mln zł.(iza)

dxbnfg2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxbnfg2
Więcej tematów