PolskaRząd aktywizuje absolwentów

Rząd aktywizuje absolwentów

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentów. Zgodnie z projektem absolwenci prowadzący działalność gospodarczą będą mogli zrezygnować z płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne.

09.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Oczekujemy, że dla osób, które nie widzą miejsc pracy dla siebie, ze względu na duże bezrobocie, źródłem pozyskiwania dochodów, formą aktywności życiowej i zawodowej może być działalność gospodarcza - powiedział wiceminister pracy Krzysztof Pater.

Pater wśród trudności, z jakimi spotykają się zazwyczaj młodzi ludzie rozpoczynający pracę na własny rachunek wymienił m.in.: kwestie organizacyjne i kapitałowe oraz kwestię przyjęcia na siebie bardzo poważnych zobowiązań finansowych wobec Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

My stwarzamy możliwość zmniejszenia tych zobowiązań o 50%, a to z punktu widzenia absolwentów jest istotną sprawą. Na takim absolwencie nie ciąży świadomość, że on musi mieć środki na opłacenie co miesiąc wysokiej składki na ubezpieczenie społeczne (minimalna kwota to 500 złotych) - tłumaczył Pater.

Projekt zakłada, aby zwolnienie absolwentów (na ich wniosek) z obowiązku opłacania składek przez 12 miesięcy od ukończenia nauki dotyczyło całej składki na ubezpieczenie emerytalne, która wynosi 19,52% podstawy wymiaru tj. 60% przeciętnej płacy.

Zwolnienie dotyczyć będzie absolwentów, którzy podjęli działalność nie wcześniej niż w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej. Nowelizacja skierowana jest przede wszystkim do absolwentów mieszkających na obszerach dotkniętych największym bezrobociem.

Ponadto absolwent, w ciągu 12 miesięcy od podjęcia działalności, będzie mógł uzyskać z Funduszu Pracy dofinansowanie części składek na ubezpieczenie rentowe i wypadkowe.

Według danych ministerstwa pracy, absolwenci stanowią około 6% ogólnej liczby bezrobotnych. W okresie od stycznia do listopada 2001 w urzędach pracy zarejestrowało się ponad 346 tys. absolwentów i w tym samym czasie przedstawiono im ponad 43 tys. ofert pracy. W końcu listopada ubiegłego roku wśród bezrobotnych absolwentów średnio 14,8% stanowili posiadacze dyplomów szkół wyższych, natomiast z wykształceniem zasadniczym zawodowym było 32,4% osób.

Obecnie, prawie co piąty Polak jest bez pracy (18%). Ministerstwo szacuje, że w końcu 2002 r. poziom bezrobocia osiągnie liczbę 3321 tys. osób, przy stopie bezrobocia równej 18,8%. (mk)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)