Qaqwqwrqw
akta sądowe

"RZ”: w sądzie zaginęły akta nie tylko Biedronia

Wkładane do innej teczki lub – rzadziej – kradzione na zamówienie. W sądach nie brakuje przypadków zaginięcia akt – czytamy w "Rzeczpospolitej”. Większość z dokumentów można odtworzyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"RZ”: w sądzie zaginęły akta nie tylko Biedronia
(East News)
Qaqwqwrqw

Dziennik podaje przykład, kiedy akta były nie do odtworzenia. Tak stało się w przypadku sprawy Roberta Biedronia. Akta o znęcanie się i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu własnej matki zginęły z Sądu Rejonowego w Krośnie. Próby wyjaśnienia jak do tego doszło nie przyniosły efektów, podobnie jak odtworzenie dokumentów – podaje "RZ”.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało dziennikarzy, że nie prowadzi statystyk związanych z zaginionymi w sądach aktami. Nie wiadomo więc, jak często dochodzi do takich przypadków.

Dziennik szacuje, że rocznie w sądach może znikać tysiące akt. Dokumenty są źle opisywane, katalogowane, omyłkowo mogą trafiać do innych teczek, są wysyłane do biegłych i brakuje o tym adnotacji. Najczęściej za taki bałagan odpowiadają ludzie.

Qaqwqwrqw

Zwykle o pomyłkach sąd dowiaduje się po latach, kiedy okazuje się, że akurat jakiś dokument jest potrzebny. Próba jego odtworzenia jest czasochłonna i może sparaliżować bieżącą prace sądu. Czasem wymaga ponownego wezwania stron, świadków, przesłuchania ich i zgromadzenia dokumentów na nowo.

Źródło: Rzeczpospolita

Zobacz także: „Aktorstwo to jego atut”. Były wiceszef MSZ wymienia zalety nowego prezydenta Ukrainy

Qaqwqwrqw

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw