Trwa ładowanie...

Ruszyły zapisy na szczepienia dla kolejnych roczników. Dworczyk o zainteresowaniu

Od poniedziałku na szczepienia przeciwko COVID-19 może zapisywać się kolejny rocznik -1962. - Problemów nie ma i mam nadzieję, że ich nie będzie. Wiemy, że system działa i jest duże zainteresowanie - komentuje pełnomocnik rządu ds. programu szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk.

Share
Ruszyły szczepienia kolejnych roczników. Dworczyk: "duże zainteresowanie"
Ruszyły szczepienia kolejnych roczników. Dworczyk: "duże zainteresowanie"Źródło: EASTNEWS, Fot: Marek Lasyk
d26tvn2

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień był gościem Salonu Politycznego Trójki.

- Od północy za pośrednictwem portalu internetowego i infolinii rejestrują się osoby urodzone w 1962 roku. Namawiamy wszystkich, żeby skorzystać z tej możliwości – powiedział.

d26tvn2

Dworczyk przypomniał, że cały czas mogą zapisać się również osoby w wieku powyżej 60 lat.

Co z osobami, które przeszły COVID-19?

Szef KPRM wyjaśnił, jak powinny zachować się osoby, które zakażenie koronawirusem mają już za sobą.

- Zgodnie z obowiązującymi zasadami, osoby, które przeszły zakażenie, powinny się zaszczepić po okresie mniej więcej 6 miesięcy czyli po 3 miesiącach od zdiagnozowania choroby, można się już zapisać do systemu - powiedział Dworczyk.

Gość programu przypomniał, że jest to realizacja wytycznych Rady Medycznej działającej przy premierze Morawieckim.

d26tvn2

- Trudno się spodziewać, żeby grono składające się z naukowców, profesorów i wybitnych lekarzy sugerowało rozwiązania, które w jakikolwiek sposób mogłyby być dla pacjenta niekorzystne - dodał.

Dworczyk nie wykluczył jednak, że zasady te mogą ulec zmianie wraz z napływem większej liczby szczepionek do Polski.

- To jest jak najbardziej rozwiązanie dopuszczalne, natomiast te szczepienia można wykonywać wcześniej. Podkreślam: Większość rozwiązań, które teraz stosujemy jest związana z powolnym dostarczaniem przez producentów szczepionek. Ten problem dotyczy też innych krajów UE - powiedział szef KPRM.

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. 20 mln zaszczepionych Polaków do końca 2. kwartału?

Dworczyk odniósł się również do niefortunnych słów prezydenta Andrzeja Dudy, które padły po posiedzeniu Rady Gabinetowej.

d26tvn2

Prezydent stwierdził wtedy, że w czwartek "zaszczepiono rekordowe 250 tysięcy osób", a według planów "do końca czerwca w Polsce będzie zaszczepionych 20 milionów osób".

Jak skomentował pełnomocnik rządu ds. programu szczepień: "Nie znam cytowanej wypowiedzi prezydenta. Deklarujemy od kilku tygodni, że do końca 2. kwartału wykonamy 20 mln szczepień. Oznacza to, że będą to osoby zaszczepione pierwszą i drugą dawką. Wierzę natomiast, że tę liczbę znacząco przekroczymy, ale staramy się być odpowiedzialni w naszych deklaracjach".

Kto zostanie zaszczepiony preparatem Johnson & Johnson?

Jeszcze w kwietniu w Polsce mają pojawić się dostawy jednodawkowej szczepionki firmy Johnson & Johnson. Dworczyk wskazał, że w pierwszej kolejności preparat ten trafi do osób unieruchomionych bądź z ograniczoną mobilnością.

- Chodzi o to, żeby zespół wyjazdowy nie musiał dwukrotnie jeździć do takiego pacjenta, a szczepionkę można było podać za jednym razem. Te osoby już wtedy uzyskają odporność - wyjaśnił Dworczyk.

d26tvn2

Dworczyk o Sputniku V: "Polacy nie ufają temu preparatowi"

Szef KPRM zdradził również, czy rząd rozważa sprowadzenie do Polski rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

- Nie rozmawialiśmy na ten temat z kilku powodów. Z badań przeprowadzonych w społeczeństwie wynika, że ta szczepionka cieszyłaby się minimalnym zainteresowaniem. Polacy najwyraźniej nie ufają temu preparatowi, a dokonywanie zakupów szczepionki, która nie byłaby wykorzystana, byłoby bezcelowe - stwierdził.

Dworczyk przypomniał, że Polska zamówiła 100 mln szczepionek, z których większość ma do końca roku dotrzeć do kraju.

- W zupełności wypełni to nasze potrzeby. W ramach umowy, którą wynegocjowała UE niestety te szczepionki docierają do wszystkich krajów unijnych z opóźnieniem. To pewien problem, natomiast wierzymy, ze w drugim kwartale sytuacja ulegnie zasadniczej zmianie i będzie możliwe zasadnicze przyspieszenie - podsumował szef KPRM.

Burza po filmie podkomisji Antoniego Macierewicza. Jarosław Sellin nie wyklucza zamachu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26tvn2

Podziel się opinią

Share
d26tvn2
d26tvn2
Więcej tematów