Ruszyło posiedzenie Senatu. Marszałek Grodzki przedstawił plan działań
W środę ruszyło posiedzenie Senatu. Na konferencji przed rozpoczęciem obrad prof. Tomasz Grodzki przedstawił plany izby wyższej. - Mamy wiele punktów do przeprocedowania - podkreślił marszałek.
Tomasz Grodzki wskazał, że "to posiedzenie Senatu będzie bardzo obfite". Izba wyższa ma bowiem aż 26 punktów do wspólnego przeanalizowania.
Obrady zaczną się od informacji Ministerstwa Zdrowia na temat przygotowań do zbliżającej się kolejnej fali pandemii. Przedstawi je Waldemar Kraska, senator i jednocześnie wiceszef MZ. - Wszystkie przesłanki wskazują bowiem, że liczba zachorowań może w wzrosnąć - powiedział Tomasz Grodzki.
W tym kontekście zauważył, że najlepszą drogą do ochrony przed COVID-19 jest szczepienie. - Zachęcam jeszcze raz tych, którzy jeszcze nie skorzystali z dobrodziejstwa szczepień, żeby zrobili to jak najszybciej, bo to daje 99 proc. gwarancji, że nie umrą. To jest klucz walki z pandemią - stwierdził.
Zobacz także: Pandemia dobrym czasem na podwyżki dla polityków? Wiceminister zdrowia odpowiada
"Lex Izera"
Później - jak wskazał marszałek - "będzie podjętych mnóstwo kwestii gospodarczych". - Będzie podjęta inicjatywa odbudowy Pałacu Saskiego oraz inicjatywy senackie, które zmierza do obniżenia wieku do posiadania puli bezpłatnych leków - wskazał polityk Koalicji Obywatelskiej.
Senatorowie zajmą się też specustawą, która da dwa lata na zamianę gruntów Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne ziemie Skarbu Państwa, na których możliwe będzie prowadzenie gospodarki leśnej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w Jaworznie ma powstać fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera.
- Senatorowie otrzymali setki maili w tej sprawie. Nadzwyczajna Komisja ds. Klimatu i Środowiska zarekomendowała więc, by tę ustawę odrzucić. Naprawdę nie ma żadnych przesłanek, żeby ta fabryka nie mogła powstać na polu, gdzie nie będzie trzeba wycinać polskich lasów. To wzbudza duży niepokój - stwierdził Tomasz Grodzki.
Zobacz także: Ruch Senatu ws. Izby Dyscyplinarnej. "Dość udawania"
Kwestia śmieci
Izba zajmie się też nowelą tzw. ustawy śmieciowej, która m.in. ustanawia maksymalną opłatę śmieciową przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody. Ma ona wynosić ok. 150 zł. Nowe przepisy mają też ograniczyć koszty funkcjonowania gospodarki odpadowej w gminach.
Senat będzie obradował do piątku.