PolskaRuszają pielgrzymki na Jasną Górę

Ruszają pielgrzymki na Jasną Górę

Pątnicy z Lublina (PAP/Mirosław Trembecki)
Sierpień jest tradycyjnie miesiącem pielgrzymek na Jasną Górę. Z różnych stron kraju zmierza obecnie na Jasną Górę kilkadziesiąt tysięcy osób. Jasnogórscy paulini szacują, że w tym roku przybędzie ich około 200 tysięcy.

04.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W najbliższą niedzielę i poniedziałek z Warszawy wyjdzie sześć pielgrzymek, wśród nich akademicka oraz, największa ze wszystkich pieszych pielgrzymek, zwana potocznie paulińską.

W piątek ponad 3,5 tys. pątników wyruszyło z Lublina w 23. Lubelskiej Pielgrzymce Pieszej. Pierwszy kilkukilometrowy etap pielgrzymki przeszedł razem z pątnikami abp Józef Życiński. Metropolita lubelski zachęcał ich do modlitwy w intencji ludzi, których dotknęło nieszczęście powodzi.

W sobotę wyruszyła XXIV Piesza Pielgrzymka z Rzeszowa. Hasło tegorocznej pielgrzymki "Zapraszamy Cię Maryjo" nawiązuje do peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która w diecezji rzeszowskiej rozpocznie się w październiku.

Jednak na Jasną Górę, do duchowej stolicy Polski, liczne pielgrzymki przybywają przez cały rok. Wiele z nich idzie pieszo. Zwłaszcza w sierpniu udają się do sanktuarium maryjnego rzesze pątników z różnych stron Polski i wielu krajów świata aby 15 sierpnia uczcić święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to najważniejsze i najstarsze święto Matki Bożej w roku liturgicznym.

Sanktuarium na Jasnej Górze odwiedza rocznie ponad 4 miliony pątników, w tym około 100 tysięcy obcokrajowców z kilkudziesięciu krajów. Pielgrzymki są aktem pokutnym, traktowane przez uczestników jako rekolekcje w drodze. Stanowią w chrześcijaństwie jeden z elementów publicznych, wspólnych wyrazów pobożności. Piesze szlaki pielgrzymkowe z terenów Polski na Jasną Górę liczą od kilku do kilkuset kilometrów i jest ich około 50.

Początki pieszych pielgrzymek sięgają XI wieku. Wiodły wówczas do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. W XIV wieku zaczął wyraźnie dominować kult maryjny. Ważną rolę odegrał wówczas klasztor na Jasnej Górze, a sanktuarium maryjne prędko stało się ośrodkiem kultu w całym świecie chrześcijańskim. Już Jan Długosz pisał w swych kronikach o licznych pielgrzymach wędrujących ze Śląska, Moraw, Węgier i Prus.

Najstarsza udokumentowana pielgrzymka odbyła się we wrześniu 1626 roku z Gliwic do Częstochowy i była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi. Niewiele młodsza jest pielgrzymka z Kalisza, której początki sięgają 1637 roku. W drugiej połowie XVII wieku z okazji większych uroczystości liczba pielgrzymów sięgała kilkudziesięciu tysięcy. Na uroczystość koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej w 1717 roku przybyło ponad 200 tysięcy wiernych.

Ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę ożywił się jeszcze bardziej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W 1932 roku w obchodach 550 rocznicy sprowadzenia na Jasną Górę obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej uczestniczyło blisko milion pielgrzymów. W zeszłym roku na Jasną Górę przyszło 359 pieszych pielgrzymek. Uczestniczyło w nich 194 tysięcy pątników. (aka,ej)

pielgrzymkajasna góraczęstochowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)