Trwa ładowanie...

Rusza telefon zaufania dla ofiar przemocy seksualnej w Kościele

Klub Inteligencji Katolickiej, Laboratorium "Więzi" oraz Fundacja Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu ruszyły z inicjatywą "Zranieni w Kościele”. W ramach projektu powołały do życia telefon zaufania dla ofiar przemocy seksualnej w Kościele oraz ich najbliższych.

Share
Rusza telefon zaufania dla ofiar przemocy seksualnej w KościeleŹródło: iStock.com
d2hxs7b

Infolinia będzie otwarta również dla "wszystkich, dla których grzechy ludzi Kościoła stały się zgorszeniem i przyczyną utraty zaufania do całej wspólnoty wiary". Kontakt z poszkodowanymi będą mieli świeccy eksperci. Inicjatorzy powołują się na naukę papieża Franciszka.

"Zgodnie ze stanowiskiem papieża Franciszka i Konferencji Episkopatu Polski osobom pokrzywdzonym przez duchownych należy się "nasza wdzięczność za wielką odwagę”, gdy zgłaszają doznaną krzywdę - a "największym zgorszeniem w tej sprawie jest ukrywanie prawdy” przez instytucje powołane do ochrony najsłabszych" - piszą twórcy akcji.

Numer uruchomionej linii to 800 280 900. Dyżury telefoniczne będą pełnione w każdy wtorek w godzinach 19.00–22.00. Telefon jest przeznaczony dla dorosłych ofiar. Niepełnoletni mogą natomiast dzwonić na istniejącą od lat infolinię ekspertów z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod numerem 116 111.

d2hxs7b

"Rozmowy prowadzone będą anonimowo, bezpłatnie, cierpliwie i dyskretnie. Zależy nam, żeby kontakt telefoniczny był wsparciem do dalszego działania. Wszystkim, którzy będą tego potrzebowali, będziemy umożliwiali osobisty kontakt z zaufanymi specjalistami: psychologami, prawnikami, duszpasterzami. Możemy też pomóc w zgłoszeniu przestępstwa do właściwych instytucji kościelnych i państwowych" - czytamy w informacji przysłanej przez inicjatorów.

W ramach inicjatywy z Klubem Inteligencji Katolickiej będą współpracowały Laboratorium „Więzi” , Fundacja Pomocy Psychologicznej, Pracownia Dialogu Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacja Stop Przedawnieniu.

Źródło: Klub Inteligencji Katolickiej

Zobacz także: Ogromne kontrowersje wokół karty LGBT. Katarzyna Lubnauer komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2hxs7b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hxs7b
Więcej tematów