PolskaRusza nowy parlament

Rusza nowy parlament

Rusza Sejm VII i Senat VIII kadencji. Na inauguracyjnym posiedzeniu posłowie złożą ślubowanie, wybiorą nowego marszałka i wicemarszałków izby. Premier Donald Tusk złoży dymisję swojego rządu. W inauguracji sejmu i senatu udział weźmie prezydent Bronisław Komorowski.

Rusza nowy parlament
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marta Sitkiewicz

08.11.2011 | aktual.: 08.11.2011 11:48

Uroczysta inauguracja rozpocznie się o godz. 11. Gośćmi są marszałkowie sejmu ubiegłych kadencji, korpus dyplomatyczny, przedstawiciele organów państwowych powoływanych przez sejm, reprezentanci władzy sądowniczej, wojska, kościołów i związków wyznaniowych oraz samorządów.

Uroczyste otwarcie, przemówienie prezydenta

Obrady otworzył marszałek senior Józef Zych (PSL), powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Jego zadaniem jest m.in. przeprowadzenie złożenia ślubowania poselskiego według roty ustalonej w konstytucji. Zych będzie prowadził posiedzenie sejmu do chwili wyboru nowego marszałka sejmu, co nastąpi jeszcze dzisiaj.

Zanim posłowie złożą ślubowanie przemówienie wygłosi prezydent. Bronisław Komorowski już w październiku zapowiadał, że przedstawi wówczas swoje oczekiwania wobec rządu. Mówił wtedy w tym kontekście m.in. o mocnym udziale Polski w pogłębianiu integracji europejskiej oraz konieczności reformy systemu emerytalnego i finansów publicznych.

Ślubowanie poselskie

"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej" - brzmi rota ślubowania. Po słowie "ślubuję" parlamentarzysta może dodać: "Tak mi dopomóż Bóg".

Marszałek senior wyznaczy tymczasowych sekretarzy, którzy przeprowadzą ślubowanie. Posłowie będę wyczytywani nie w kolejności alfabetycznej, ale od lewej do prawej strony sali posiedzeń. Ślubowanie poselskie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty każdy z kolejno wywołanych posłów, powstawszy, wypowiada słowo "ślubuję". Poseł może dodać zdanie: "Tak mi dopomóż Bóg". Samo ślubowanie potrwa około godziny.

Kilku posłów nie złoży ślubowania

Na pierwszym posiedzeniu sejmu ślubowania nie złoży minister finansów, poseł PO z Warszawy Jacek Rostowski; będzie wówczas za granicą na posiedzeniu Ecofinu.

Ślubowania najprawdopodobniej nie złożą także nowo wybrani posłowie PiS Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski. Marszałek Grzegorz Schetyna zdecydował bowiem o wygaszeniu ich mandatów argumentując, że nie można ich łączyć z byciem jednocześnie prokuratorem w stanie spoczynku.

Posłowie odwołali się od tej decyzji do Sądu Najwyższego. Wnioski trafiły tam w środę; SN ma siedem dni na ich rozpatrzenie i wydanie orzeczenia. Jeśli do dzisiaj Sąd nie wyda orzeczenia, wówczas decyzję o tym, czy Barski i Święczkowski złożą ślubowanie, będzie musiał podjąć - zgodnie z regulaminem sejmu - marszałek senior.

Ślubować nie będzie także dwóch posłów - elektów z PSL - Adam Jarubas i Krzysztof Hetman, którzy zrezygnowali z mandatu poselskiego w związku z pełnionymi funkcjami marszałków województw świętokrzyskiego i lubelskiego. Ich mandaty przejmą kolejni na liście PSL z najlepszym wynikiem. Tak więc zamiast Hetmana ślubować będzie Henryk Smolarz, a za Jarubasa - Marek Gos.

Posłowie nieobecni na posiedzeniu sejmu oraz posłowie, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie poselskie na pierwszym posiedzeniu, na którym są obecni.

Stary rząd do dymisji

Po ślubowaniu głos zabierze premier Donald Tusk, który - zgodnie z konstytucją - poda rząd do dymisji. Komorowski zapowiadał wcześniej, że tego samego dnia zamierza powierzyć Tuskowi misję tworzenia nowego rządu.

Następnie marszałek senior ogłosi krótka przerwę, aby dać klubom czas na zgłaszanie kandydatur na marszałka sejmu. Kandydata na tę funkcję zgłasza co najmniej 15 posłów, a izba podejmuje decyzję bezwzględną większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Premier już w październiku zapowiedział, że kandydatką PO na tę funkcję będzie Ewa Kopacz. Nie wiadomo, czy inne kluby zdecydują się wystawić swoich kontrkandydatów.

Po wyborze nowego marszałka posłowie przyjmą uchwałę o liczbie wicemarszałków sejmu, których będzie najprawdopodobniej pięciu. Tą częścią obrad pokieruje już nowo wybrany marszałek. Po przyjęciu uchwały planowana jest około trzygodzinna przerwa, w trakcie której rząd uda się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie zostanie przyjęta dymisja Rady Ministrów.

W tym czasie kluby będą zgłaszać swoich kandydatów na wicemarszałków. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie kandydatem PO na wicemarszałka sejmu. PiS zamierza zgłosić na tę funkcję dotychczasowego wicemarszałka sejmu Marka Kuchcińskiego, Ruch Palikota - Wandę Nowicką, PSL - Eugeniusza Grzeszczaka, a SLD waha się między kandydaturami obecnego wicemarszałka Jerzego Wenderlicha a Krystyny Łybackiej.

Po przerwie posłowie wybiorą wicemarszałków, a następnie nowy marszałek sejmu zwoła posiedzenie nowego Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów. Niewykluczone, że wówczas zapadnie decyzja o przerwaniu pierwszego posiedzenia do 16 listopada. Wówczas posłowie mieliby wybrać m.in. nowych członków Trybunału Stanu i ustalić składy osobowe stałych komisji sejmowych. Sejm wybierze też wtedy 20 sekretarzy spośród najmłodszych posłów, których rolą będzie m.in. wykonywanie zadań pomocniczych zleconych przez marszałka Sejmu w trakcie obrad plenarnych.

Podział mandatów w sejmie

W Sejmie VII kadencji zasiada 207 przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, 157 - Prawa i Sprawiedliwości, 41 - Ruchu Palikota, 28 - Polskiego Stronnictwa Ludowego, 26 - Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz jeden przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, 460 posłów zostało wybranych spośród przeszło 7 tys. kandydatów zgłoszonych na 338 listach przez 11 komitetów wyborczych. Zatem o jeden mandat poselski ubiegało się średnio 15 osób. Głosowanie zostało przeprowadzone w prawie 26 tys. obwodowych komisji wyborczych.

Senat startuje o godz. 17

O godz. 17 na inauguracyjnym posiedzeniu zbiera się Senat VIII kadencji; otworzy je prezydent Bronisław Komorowski. Nowi senatorowie złożą ślubowanie; wybiorą marszałka oraz wicemarszałków izby. Prawdopodobnie marszałkiem ponownie zostanie Bogdan Borusewicz.

O godz. 16.45 do senatu przybędzie Bronisław Komorowski, który złoży kwiaty pod tablicą w hołdzie senatorom II RP. Kwiaty złożą także marszałkowie senatu poprzednich kadencji: Bogdan Borusewicz, Longin Pastusiak, Alicja Grześkowiak i Adam Struzik.

Punktualnie o godz. 17 prezydent otworzy inauguracyjne posiedzenie Senatu VIII kadencji i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wygłosi przemówienie.

Następnie Komorowski przekaże prowadzenie obrad marszałkowi seniorowi. Prezydent powołał już na tę funkcję Kazimierza Kutza - najstarszego senatora w nowej kadencji.

Kutz, który już w 2005 roku pełnił funkcję marszałka seniora Senatu, złoży ślubowanie i powoła spośród najmłodszych senatorów trzech sekretarzy pierwszego posiedzenia. Następnie odbierze od nowych senatorów ślubowanie.

W Senacie VIII kadencji zasiądzie 63 senatorów PO, 31 senatorów PiS, 2 senatorów PSL. Jeden z nowo wybranych senatorów został zgłoszony przez Komitet Wyborców Rafała Dutkiewicza (inicjatywa Obywatele do Senatu); będzie też 3 senatorów niezależnych: Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Kazimierz Kutz.

Na pierwszym posiedzeniu senatu zostanie wybrany marszałek izby, który po złożeniu oświadczenia o przyjęciu funkcji, przejmuje przewodnictwo obrad i przeprowadza wybór wicemarszałków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (146)