Rusza 12. Wielkanocny Festiwal Beethovena
Od 9 do 22 marca potrwa tegoroczna, 12.
edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Temat
przewodni festiwalu to "Beethoven i jego Wiedeń". Koncerty będą
odbywać się w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Białymstoku.
Zetkniemy się z muzyką Beethovena, ale również z muzyką tych kompozytorów, którzy pochodzili, albo z wyboru zamieszkali w Wiedniu, a Wiedeń wpłynął na ich twórczość - będziemy słuchać m.in. Brahmsa, Haydna, Mozarta, Schuberta - powiedziała dyrektor generalna festiwalu, Elżbieta Penderecka.
Festiwal rozpocznie się 9 marca koncertem w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w którym udział wezmą Chór Filharmonii Narodowej oraz Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Kazimierza Korda, a także soliści m.in. sopranistka Amanda Mace oraz Rene Pape.
Jak podkreśliła Penderecka, w tym roku festiwalowa publiczność usłyszy m.in. występującą po raz pierwszy w Polsce Lahti Symphony Orchestra. Ta skandynawska orkiestra to jedna z ważniejszych orkiestr kameralnych na świecie - oceniła.
W tegorocznym programie znalazł się również koncert organizowany we współpracy z Abu Dhabi Festival. Odbędzie się on w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie. Przedstawienie muzyki arabskiej na tym koncercie ma potwierdzić, że możliwe jest spotkanie Wschodu i Zachodu - mówiła Penderecka.
Na festiwalu zostanie wykonany utwór nie wykonywany od 34 lat w Warszawie. To "Gurrelieder" Arnolda Schoenberga, które zagrane zostanie po 30 latach od polskiej prapremiery - tłumaczyła dyrektor generalna festiwalu. Koncert zaplanowano na 15 marca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.
Swoje 80. urodziny będzie w Warszawie podczas festiwalu obchodzić też niemiecka mezzosopranistka Christa Ludwig, która w "Gurrelieder" będzie pełnić rolę narratora. Jak poinformowała Penderecka - Ludwig otrzyma także 17 marca doktorat honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie.
W ramach festiwalu odbędzie się też wiele imprez towarzyszących m.in. wystawa manuskryptów w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, specjalny koncert w Warszawie pt. "Mistrz i uczeń" oraz warszawskie kursy mistrzowskie Christy Ludwig na temat opery, pieśni i muzyki oratoryjnej.
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena od 1997 roku przyciąga do sal koncertowych liczne grono melomanów z kraju i z zagranicy. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
Pełny program festiwalu dostępny jest na *oficjalnej stronieoficjalnej stronie*.