ŚwiatRumsfeld oskarżony ws. tortur w Iraku i Abu Ghraib

Rumsfeld oskarżony ws. tortur w Iraku i Abu Ghraib

Międzynarodowa grupa adwokatów
złożyła w niemieckiej prokuraturze pozew przeciwko
byłemu ministrowi obrony USA Donaldowi Rumsfeldowi. Oskarżają go o
rolę, jaką odegrał w torturowaniu więźniów w Iraku i w
amerykańskiej bazie Guantanamo - podał jeden z adwokatów.

Rumsfeld oskarżony ws. tortur w Iraku i Abu Ghraib
Źródło zdjęć: © AFP

Obraz

Pozew liczący 220 stron został złożony w Karlsruhe w niemieckiej prokuraturze generalnej - sprecyzował Hannes Honecker stojący na czele niemieckiego Związku Adwokatów.

Poza Rumsfeldem oskarżenie dotyczy pięciu prawników z administracji Busha, m.in. obecnego prokuratora generalnego Alberto Gonzalesa, który był doradcą Białego Domu i dostarczył prawnych argumentów dla powielania techniki przesłuchań. Oprócz niego pozew wymienia byłego szefa CIA George'a Teneta, byłego dowódcę sił amerykańskich w Iraku generała Ricardo Sancheza i osiem innych osób, oskarżonych o to, że nakazywali, pomagali lub nie zapobiegli zbrodniom wojennym.

Prokuratura w Karlshrue potwierdziła, że pozew został przyjęty.

Niemieckie prawo pozwala na ściganie zbrodni wojennych niezależnie od tego, gdzie zostały popełnione. Pozew zarzuca Rumsfeldowi, że miał osobiście nakazać i godzić się na stosowanie tortur w irackim więzieniu Abu Ghraib i amerykańskiej bazie Guantanamo, gdzie więzieni są podejrzani o terroryzm i przynależność do Al-Kaidy.

Jednym z celów jest napiętnowanie zadającego tortury- powiedział w przededniu złożenia pozwu przewodniczący nowojorskiego Centrum Praw Konstytucyjnych (CCR) Michael Ratner. Pozew wniesiono w imieniu 11 Irakijczyków, którzy mieli być torturowani w podbagdadzkim więzieniu, gdzie bito ich, pozbawiano snu, głodzono, zakładano kaptury zasłaniające oczy, a także poddawano seksualnym upokorzeniom. 12. osobą, w imieniu której wniesiono pozew jest przetrzymywany w Guantanamo na Kubie Saudyjczyk Mohamad al-Kahtani, którego zidentyfikowano jako niedoszłego uczestnika zamachów z 11 września 2004 roku.

Ujęty w grudniu 2001 roku na w pobliżu granicy afgańsko- pakistańskiej, al-Kahtani nie złamałby się w normalnym śledztwie, dlatego Rumsfeld miał zaakceptować ostrzejsze metody. Wojskowi śledczy dokonujący rewizji sprawy al-Kahtaniego w lipcu ubiegłego roku potwierdzili, że maltretowano i poniżano go, np. kazano mu chodzić w biustonoszu, tańczyć z innym mężczyzną, stać nago przed kobietami i udawać psa. Pentagon uważał, że do stosowania tortur nie doszło.

Sprawy o torturowanie więźniów w Abu Ghraib czy Guantanamo nie można było wnieść do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) - powiedział Ratner. Podobnie nie można jej było wnieść na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, bowiem USA ma w niej prawo weta - dodał.

Jurysdykcji MTK nie podlegają osoby będące obywatelami państw, które nie podpisały Statutu MTK. Są wśród nich USA. Jurysdykcja uniwersalna MTK może mieć jednak zastosowanie, jeśli wniosek zostanie złożony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Źródło artykułu:PAP
usairakpozew
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)