PolskaRuda Śląska będzie oszczędzać na ciepłej wodzie. Miasto znalazło sposób

Ruda Śląska będzie oszczędzać na ciepłej wodzie. Miasto znalazło sposób

Ruda Śląska ma nowy pomysł na oszczędności miejskie - tym razem chodzi o instalację kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych na komunalnych budynkach wielorodzinnych. W ten sposób mają obniżyć się koszty podgrzewania wody i wykorzystywania prądu w najbardziej kosztochłonnych budynkach.

Władze miasta mają zamiar w przyszłym roku zakupić i zainstalować specjalne kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne w trzech budynkach wielorodzinnych: przy ul. Jankowskiego 6, Jankowskiego 8 oraz Piernikarczyka 4. Budynki zostały wytypowane dopiero po dokładnej analizie kosztów eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem wydatków na media.

- W przypadku budynków komunalnych to miasto płaci faktury za ciepłą wodę czy zużyty prąd. Dopiero za pośrednictwem MPGM środki te odzyskujemy od lokatorów - wyjaśnia Anna Stemplewska, naczelnik Wydziału Spraw Lokalowych.

Mieszkańcy budynków, na których zostanie zainstalowana aparatura, będą więc mniej płacić za ciepłą wodę. Oznacza to mniejsze wydatki miasta na ten cel. Dlaczego więc tylko trzy budynki są brane pod uwagę?

- To pilotażowy program, docelowo chcemy nim objąć jak najwięcej budynków z miejskiego zasobu. Pierwsze trzy budynki, które zamierzamy poddać energetycznej modernizacji generują największe koszty eksploatacyjne, stąd taki, a nie inny wybór – tłumaczy prezydent Rudy Grażyna Dziedzic.

Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, miasto chce przeznaczyć na remonty i inwestycje. Jednak żeby zaoszczędzić, trzeba najpierw wydać – instalacje nie są wcale tanie. W ich zakupie mają pomóc niskooprocentowane pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodę na zaciągnięcie takich pożyczek wyraziła już stosowną uchwałą Rada Miasta. Pożyczki opiewać będą na łączną kwotę ok. 500 tys. zł i spłacane będą do 2019 roku.

Jednak o tym, ile i czy w ogóle Ruda Śląska otrzyma pożyczkę, zdecyduje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)