PiS składa wniosek o wotum nieufności. "Marszałek jest zobowiązany"
Wniosek o wotum nieufności wobec Bartłomieja Sienkiewicza zostanie dziś złożony. Marszałek Sejmu jest zobowiązany do tego, by to wotum było rozpatrywane na najbliższym posiedzeniu lub na kolejnym - przekazał Mariusz Błaszczak.
- Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości dziś złoży wniosek o wotum nieufności wobec pułkownika służb specjalnych Bartłomieja Sienkiewicza delegowanego przez Donalda Tuska na urząd ministra kultury i dziedzictwa narodowego - poinformował w Sejmie Mariusz Błaszczak. Jak dodał, powodem ma być "próba siłowego przejęcia mediów publicznych". - Nie ma naszej zgody na takie praktyki - stwierdził.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Tak jak mówił Donald Tusk podczas kampanii wyborczej, silni panowie weszli np. do PAP i próbowali przejąć budynek. Sam byłem świadkiem tych wydarzeń. Po godz. 3 nad ranem 23 grudnia weszło do PAP około 10 panów, wysokich, barczystych i próbowali w ten sposób doprowadzić do siłowego przejęcia tej instytucji - mówił Błaszczak.
- Jeżeli większość rządząca, jeżeli koalicja 13 grudnia chce zmienić porządek prawny, to do tego służy parlament, a więc projekt ustawy uchwalony, następnie podpisany przez prezydenta RP, a nie wprowadzanie firmy ochroniarskiej o 3 nad ranem - dodał polityk PiS.
W ocenie PiS Sienkiewicz dopuścił się "złamania konstytucji poprzez odebranie praw do informacji, również złamanie innych ustaw, w tym przede wszystkim ustawy o radiofonii i telewizji". - Również zarzucamy Sienkiewiczowi odpowiedzialność za straty, jakie ponosi spółka Skarbu Państwa - nie jedna, trzy - które są przejmowane nielegalnie na podstawie tej operacji specjalnej. Wyłączenie sygnału TVP Info 19 grudnia niewątpliwie spowodowało straty dla tej spółki - to już jest odpowiedzialność karna - stwierdził.
Zaznaczył, że marszałek Sejmu ma obowiązek poddać wniosek o wotum nieufności dla ministra na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu. Przypomnijmy, że najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 10-11 stycznia.
PiS w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapowiedzieli kontrolę
Mariusz Błaszczak i Janusz Kowalski na wspólnej konferencji przekazali, że Prawo i Sprawiedliwość chce rozpocząć dziś interwencję poselską w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Posłowie PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i Mariuszem Błaszczakiem bronią praworządności - przekonywał Janusz Kowalski.
- Bronią tego, aby Polska była państwem prawa, a nie bezprawia. Również w tym duchu, razem z panem posłem Janem Mosińskim, Krzysztofem Szczuckim, Pawłem Jabłońskim rozpoczynamy kontrolę w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby wyjaśnić ogromne wątpliwości prawne dotyczące tego, czy akty prawne i notarialne, które zostały sporządzone 19 grudnia dały podstawę do skoku na media przez PO Donalda Tuska - stwierdził.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Mateusz Morawiecki z nowym zadaniem. Będzie szefem gabinetu cieni