Ruch Palikota o finansowaniu Kościoła: Polska to watykańskie kondominium
Polska stała się watykańskim kondominium - powiedział Roman Kotliński z Ruchu Palikota odnosząc się do negatywnego zaopiniowania przez sejmową komisję projektów ustaw SLD i RP ws. likwidacji Funduszu Kościelnego. Według PiS takie rozwiązania są przejawem niechęci do Kościoła.
13.06.2012 | aktual.: 13.06.2012 17:43
Kotliński podkreślił, że komisja administracji i spraw wewnętrznych, która zajmowała się projektem, "de facto odmówiła dyskusji nad nimi stwierdzając, że projekty, które godzą w interesy Kościoła, nie są godne, by się nimi zająć". Poseł RP uznał to za skandal. Przekonywał, że w Polsce powstała "klerykalna koalicja" złożona z PO, PiS, Solidarnej Polski i PSL.
Zdaniem Kotlińskiego 90 mln zł rocznie, które są przeznaczane na Fundusz Kościelny, państwo mogłoby spożytkować znacznie korzystniej. - To trzy budżety Instytutu Adama Mickiewicza, który się zajmuje promocją polskiej kultury - przekonywał poseł.
Armand Ryfiński (RP) ocenił, że rozmowy między rządem a Konferencją Episkopatu Polski na temat finansowania Kościoła powinny być jawne. - Mam wrażenie, że atmosfera jest korupcjogenna - powiedział poseł RP. Wezwał do ujawnienia stenogramów z tych rozmów. - Interes Polski nie jest zbieżny z interesem Kościoła - dodał.
Z kolei według polityków PiS rozwiązania zmierzające do likwidacji Funduszu Kościelnego są przejawem niechęci do Kościoła i ideologicznej walki z tą instytucją. - Święty Jerzy walczył ze smokiem. Ten smok, który obecnie atakuje Kościół, ma trzy głowy. Jedna głowa Donalda Tuska, druga - Janusza Palikota, trzecia - Leszka Millera i partii, które za nimi stoją - powiedział poseł PiS Jarosław Zieliński.
Jak dodał, PO, SLD i Ruch Palikota mówią w sprawie Kościoła jednym głosem. - To jest głos nienawiści, nieprawdy o Kościele i walki z nim - ocenił poseł.
SLD i RP, które przygotowały projekty dotyczące likwidacji Funduszu Kościelnego uważają, że Fundusz nie ma podstaw do dalszego funkcjonowania, gdyż Kościół otrzymał już rekompensatę za utracone dobra.
Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych negatywnie zaopiniowała oba projekty. Sprzeciw wobec projektów wyrazili przedstawiciele rządu przypominając, że trwają rozmowy z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych w sprawie finansowania ich działalności i likwidacji Funduszu Kościelnego. Sejm ma zająć się projektami Ruchu i Sojuszu w środę wieczorem.
Nad zmianą ustawową zakładającą likwidację Funduszu pracuje rząd - prowadzone są konsultacje społeczne ws. założeń noweli ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo tzw. dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego.
Rząd proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Strona kościelna chce natomiast, by odpis podatkowy wynosił 1 proc.