Trwa ładowanie...
d4flrub

RPP: spadkowi inflacji zagraża deficyt budżetu

Zaawansowanie deficytu budżetowego po marcu, które wyniosło 73,3% rocznego planu, zagraża spadkowi inflacji - podała RPP po czwartkowym posiedzeniu
uzasadniając decyzję o pozostawieniu stóp bez zmian.

d4flrub
d4flrub

Duże zaawansowanie deficytu budżetowego w I kwartale grozi skumulowaniem wydatków i może rodzić dodatkowe napięcia inflacyjne - napisała Rada Polityki Pieniężnej.

Dariusz Rosati powiedział dziennikarzom, że RPP brała też pod uwagę spekulacje na temat możliwości nowelizacji budżetu, a nowelizacja zwiększyłaby deficyt.

Rada podejmując decyzję o nieobniżeniu stóp brała też pod uwagę spekulacje na temat nowelizacji budżetu, a nowelizacja oznaczają zwiększenie deficytu - podkreślił Rosati.

Główny analityk Ministerstwa Finansów Jacek Krzyślak powiedział, że od maja dochody budżetu będą równoważyć wydatki, choć w kwietniu deficyt jeszcze wzrośnie.

Prezes NBP uważa, że plany podniesienia o 0,25 punktu procentowego składki na ubezpieczenie zdrowotne mogą także zagrażać spadkowi inflacji.

Zagrożeniem dla spadku inflacji jest też perspektywa zwiększenia podatków w formie podwyższenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, co proponuje rząd - powiedział na konferencji prasowej. (jd)

d4flrub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4flrub
Więcej tematów