Trwa ładowanie...
d4btqu3

Rozwiązano Marsz Niepodległości we Wrocławiu. Powodem mowa nienawiści

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wydał decyzję o rozwiązaniu Marszu Niepodległości. Wrocławscy urzędnicy argumentowali to kwestiami bezpieczeństwa. Według nieoficjalnych informacji przyczyną miała być mowa nienawiści.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
We Wrocławskim Marszu Niepodległości doszło do zamieszek
We Wrocławskim Marszu Niepodległości doszło do zamieszek (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)
d4btqu3

Marsz Niepodległości był organizowany przez środowiska narodowe, w tym byłego księdza Jacka Międlara i skazanego za spalenie kukły Żyda Piotra Rybaka. Urzędnicy odwołali pochód argumentując to kwestiami bezpieczeństwa. Jak podało nieoficjalnie rmf24.pl chodziło jednak o mowę nienawiści. Sprawę skomentował też prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

"Poleciłem obserwatorowi urzędu, żeby wydał decyzję o rozwiązaniu marszu. Z uwagi na brak wsparcia policji, informacja nie mogła zostać skutecznie przekazana organizatorowi. Obserwatorzy będący na miejscu, zostali wypchnięci poza marsz. Pomimo próśb kierowanych do policji o wsparcie, obserwatorzy nie otrzymali na czas eskorty funkcjonariuszy. W końcu, w obecności dowódcy zabezpieczenia, zakomunikowano organizatorowi informacje o rozwiązaniu marszu" - czytamy we wpisie.

d4btqu3

We wtorek Dutkiewicz odwołał organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości. Sąd uchylił jednak tę decyzję. Marsz ruszył o godz. 17 spod Dworca Głównego PKP, przy skwerze ulic Piłsudskiego i Peronowej. Został rozwiązany na samym końcu, kiedy pochód był już na Rynku Głównym i dochodziło do przemówień Międlara i Rybaka. W przemarszu wzięło udział ok. 8 tys. osób.

Do groźnych wydarzeń doszło, kiedy marsz organizowany przez narodowców, mijał kontrmanifestację. Poleciały butelki i race. Kilka osób zostało poszkodowanych. Ranni zostali Polka i Anglik. Ucierpiał też policjant - informuje tvn24.

*Zobacz także: "Na początku jest szok, strach, a potem trzeba żyć jak najlepiej się potrafi" *

Źródło: rmf24.pl/tvn24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4btqu3

Podziel się opinią

Share
d4btqu3
d4btqu3
Więcej tematów