Trwa ładowanie...
d214iw4

Rozpoczęły się Warsaw Summer Jazz Days

Polska formacja Robotobibok otworzyła w piątek w warszawskiej Sali Kongresowej tegoroczną edycję Warsaw Summer Jazz Days. Gwiazdami festiwalu są m.in. grupy Charged, Living Colour, Steps Ahead i Wayne Shorter Quartet.

Share
d214iw4

W programie piątkowego koncertu w Kongresowej znalazły się występy grupy Charged - basisty Jaha Wobble'a, gitarzysty Eralda Bernocchieo, trębacza Toshinoriego Kondo i DJ'a Olive'a; oraz tria: Ronald Shannon Jackson - perkusja, Melvin Gibbs - bas i Vernon Reid - gitara.

W sobotę z niebiletowanym koncertem na placu Zamkowym wystąpi słynna grupa jazzowo-rockowa Living Colour ze Stanów Zjednoczonych. Będzie to jedyny w tym roku europejski koncert tej formacji. Koncert jest organizowany wspólnie przez WSJD i władze miasta - odbędzie się w ramach dorocznego Święta Muzyki. Przed Living Colour wystąpi polski zespół Virtual J@zz Reality. O godz. 23.00 w klubie Dramatyczny Jazzgot zagra natomiast gwiazda światowej awangardy jazzu, Charles Gayle.

Living Colour połączyli się ostatnio po siedmiu latach przerwy. Zespół powstał w 1984 roku w Nowym Jorku - założył go gitarzysta i autor piosenek Vernon Reid. Do Reida dołączyli wokalista Corey Glover, perkusista Will Calhoun i basista Muzz Skillings, którego po latach zastąpił Doug Wimbish. Grupa rozpadła się w 1995 roku po nagraniu czterech płyt.

Muzycy spotkali się ponownie w grudniu 2000 roku. Ich wielkie tournee, które odbyło się latem następnego roku i objęło Stany Zjednoczone, Amerykę Południową i Europę, spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem fanów. Koncerty Living Colour w 2002 roku poprzedzają ukazanie się nowej płyty studyjnej zespołu - materiał na tę płytę już jest nagrany.

d214iw4

W grupie Virtual J@zz Reality, która wystąpi przed Living Colour, zagrają: Piotr Iwicki - instrumenty klawiszowe, samplery, Mariusz Fazi Mielczarek - saksofon, Marek Surzyn - perkusja i Tomasz Kciuk Jaworski - bas.

Saksofonista Charles Gayle, który wystąpi w Dramatycznym Jazzgocie, w latach 90. włączył do swoich występów grę na fortepianie i klarnecie, a na przełomie tysiącleci - elementy sztuki performance'u. Ostatni dzień festiwalu, niedziela, upłynie pod znakiem jazzu akustycznego. Jako pierwsi w Sali Kongresowej wystąpią Steps Ahead z projektem akustycznym. Zagrają: wibrafonista Mike Mainieri, saksofonista Bob Berg, pianista Dave Kikoski, basista Ed Howard i perkusista Ben Perowski.

Będzie można posłuchać także słynnego Wayne Shorter Quartet, w którym obok lidera, wybitnego saksofonisty, wystąpią: basista John Patitucci, pianista Danilo Perez i perkusista Brian Blade. Muzycy ci wzięli udział m.in. w nagraniu najnowszej płyty Shortera - "Footprints Live!" (2002), która spotkała się z przychylną reakcją krytyki.

Dwa dodatkowe koncerty WSJD odbędą się w środku lata. 12 lipca w Sali Kongresowej wystąpi słynny gitarzysta Joe Satriani, 21 lipca - znany warszawskiej publiczności z występów ubiegłorocznych Bobby McFerrin, któremu prawdopodobnie będą towarzyszyć polscy wykonawcy. Kto to będzie - okaże się w połowie lipca. (aka)

d214iw4

Podziel się opinią

Share
d214iw4
d214iw4
Więcej tematów