Rozpoczęły się Targi Książki w Lipsku
Niemiecki minister stanu ds. kultury i mediów, Julian Nida-Ruemelin, otworzył w środę wieczorem w Lipsku Targi Książki 2002. Do najbliższej niedzieli blisko 2.000 wystawców z 27 krajów zaprezentuje swoje publikacje.
Targi stanowią ważną platformę spotkań dla pisarzy, wydawców i księgarzy ze wschodu i zachodu - powiedział Nida-Ruemelin podczas uroczystości otwarcia w lipskim Gewandhaus.
Nida-Ruemelin wskazał na nieprzemijające znaczenie książki w świecie zdominowanym przez przekaz wizualny. Europa zawdzięcza zasadniczo swoją duchową substancję słowu pisanemu - książce - powiedział niemiecki socjaldemokrata. Rezygnacja z tego i rozstanie się z historią opowiadaną lub czytaną byłoby pożegnaniem się ze społeczeństwem, które rozwiązuje swe konflikty, artykułując je za pomocą mowy lub słowa pisanego.
Laureat pokojowej nagrody księgarzy niemieckich - b. węgierski dysydent - Gyoergy Konrad nazwał europejską literaturę "wspólną wartością", która łączy czytającą Europę tak jak wspólna waluta. W ramach programu "Lipsk czyta" odbędzie się 1200 spotkań autorów z czytelnikami. W spotkaniach udział wezmą też pisarze i poeci polscy: Anna Bolecka, Piotr Szewc, Mariusz Grzebalski, Marek Ławrynowicz i Tomasz Małyszek. Na wspólnym stoisku Polskiej Izby Książki oraz Zespołu Literackiego zaprezentowane zostaną polskie nowości wydawnicze, opublikowane w ciągu ubiegłych dwóch lat. (aka)