ŚwiatRozpoczęły się przesłuchania w sprawie 11 września

Rozpoczęły się przesłuchania w sprawie 11 września

W Kongresie USA rozpoczęły się przesłuchania w sprawie postępowania CIA i FBI przed 11 września 2001 roku, czyli atakiem terrorystycznym na Nowy Jork i Waszyngton.

05.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W toku przesłuchań, które prawdopodobnie potrwają do końca roku, komisje wywiadu Senatu i Izby Reprezentantów zamierzają ustalić, czy, a jeśli, to dlaczego, wywiad popełnił błędy i co należy uczynić, aby CIA i FBI lepiej zbierały i dzieliły się informacjami oraz lepiej chroniły kraj.

Musimy być dociekliwi i wymagający podczas tych przesłuchań. Musimy zadawać właściwe pytania. Na przykład o to, co kto wiedział? A jeśli nie wiedział, to dlaczego? A także, co robiono z informacjami, które posiadano? - powiedziała dziennikarzom senator Barbara Mikulski, idąc na rozpoczęcie przesłuchań.

Prezydent George W. Bush przyznał we wtorek, że CIA i FBI nie komunikowały się między sobą we właściwy sposób przed zamachami z 11 września. Jego zdaniem, teraz współpraca obu instytucji znacznie się poprawiła.

Bush zapewnił równocześnie, że nie ma dowodów na to, iż Stany Zjednoczone posiadały informacje, które pozwoliłyby na uniemożliwienie ataków na Nowy Jork i Waszyngton.

Postępowanie w Kongresie jest wynikiem ujawnionych w ostatnich tygodniach informacji sugerujących, że przez niedostateczną współpracę federalnych agencji wywiadu i brak wymiany informacji nie udało się zapobiec zamachom w Nowym Jorku i Waszyngtonie, w wyniku których zginęło prawie 3 tys. osób.

Początkowo przesłuchania będą toczyły się przy drzwiach zamkniętych. Opinia publiczna ma być informowana o ich przebiegu od końca czerwca. Prawdopodobnie 24 czerwca przed komisjami staną szef FBI Robert Mueller i dyrektor CIA George Tenet.

Chcemy osiągnąć przede wszystkim dwie rzeczy. Po pierwsze, chcemy poinformować Amerykanów o tym, co stało się 11 września, i o wydarzeniach, które doprowadziły do 11 września - powiedział w niedzielę w telewizji NBC przewodniczący senackiej komisji wywiadu, demokrata z Florydy - Bob Graham.

Po drugie, chcemy się czegoś nauczyć na podstawie tego doświadczenia i móc zarekomendować reformy, które uważamy za niezbędne, aby ograniczyć możliwość następnego 11 września - tłumaczył. (mag)

usakongresbush
Zobacz także
Komentarze (0)