PolskaRozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska z premierem Mołdawii

Rozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska z premierem Mołdawii

Od ceremonii oficjalnego powitania przed kancelarią premiera rozpoczęła się wizyta w Polsce premiera Mołdawii Iurie Leanca. Planowana jest rozmowa w cztery oczy z premierem Donaldem Tuskiem oraz podpisanie umów m.in. o ubezpieczeniach społecznych.

Rozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska z premierem Mołdawii
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

Głównym tematem rozmów premierów będzie m.in. perspektywa podpisania przez Mołdawię umowy stowarzyszeniowej z UE podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Premier Donald Tusk zapewniał, że Polska będzie wspierać Mołdawię w drodze do UE. Będę pytał, jakiego typu wsparcia oczekują - deklarował Tusk.

- Lada dzień odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego i widać wyraźnie wielką strategiczną grę o przyszłość tego regionu, w której głównymi aktorami są UE jako całość, a w Unii Polska odgrywała szczególną rolę w tej kwestii, a z drugiej strony Rosja, która różnymi zachętami, a czasami groźbami, stara się skłonić państwa Partnerstwa Wschodniego do utrzymania dystansu do UE - zwrócił uwagę premier Tusk na piątkowej konferencji prasowej.

Jak podkreślił, do tej pory "zarówno poprzedni, jak i obecny premier Mołdawii prezentowali dużą determinację, jeśli chodzi o drogę do Europy".

Tusk zapewniał jednocześnie, że Polska będzie starała się, tak jak do tej pory, być "dobrym patronem Mołdawii". - Będę dopytywał, jak możemy pomóc w tym krytycznym momencie dla niektórych państw Partnerstwa Wschodniego - zapowiedział.

Podczas spotkania podpisane zostaną umowy międzyrządowe o ubezpieczeniu społecznym oraz porozumienia dotyczące obniżenia stawek roamingu międzynarodowego dla usług telekomunikacyjnych.

Szef mołdawskiego gabinetu spotka się w Warszawie także z prezydentem Bronisławem Komorowskim i marszałek sejmu Ewą Kopacz.

Podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie umowy stowarzyszeniowe z UE mają parafować: Armenia, Gruzja i Mołdawia. Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy Armenia zdoła parafować umowę. Komisja Europejska chce, żeby Armenia wyjaśniła, czy ma zamiar przystąpić do stworzonej z inspiracji Rosji Unii Celnej, czy też stowarzyszyć się z UE.

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin ostrzegł Mołdawię przed negatywnymi skutkami integracji z UE, co mogłoby, jego zdaniem, doprowadzić do wzrostu cen dostaw rosyjskiego gazu. Mołdawia zapowiedziała jednak w zeszłym tygodniu, że nie zamierza ulegać rosyjskim pogróżkom.

Mołdawia jest obecnie jednym z najbiedniejszych państw w Europie. Tani rosyjski import gazu pozwala utrzymać przy życiu mołdawską gospodarkę. Spór wokół separatystycznej republiki Naddniestrza, która jednostronnie ogłosiła niepodległość w 1990 roku, pomimo wielu lat międzynarodowych rozmów do tej pory nie został rozstrzygnięty.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)