Rozpoczęło się spotkanie Hołowni z Bodnarem
Rozpoczęło się spotkanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni z szefem MS, prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem. Tematem jest kwestia wygaszenia mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika. Jak zaznaczył marszałek Sejmu, "zależy mi przede wszystkim na pokoju społecznym, ale opartym na regułach identycznych dla wszystkich".
Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, podkreślił, że istnieje już opracowany plan działania. Niemniej jednak uznał za stosowne, aby przed jego wdrożeniem skonsultować go z najważniejszymi urzędnikami w państwie, takimi jak minister sprawiedliwości oraz rzecznik praw obywatelskich.
Marszałek Hołownia wyraził również swoje oczekiwanie, że będzie miał okazję do rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. Wskazał również na swoje nadzieje na spotkanie z wybitnymi autorytetami prawniczymi.
Hołownia podkreślił, że jego głównym celem jest zapewnienie pokoju społecznego, ale opartego na regułach, które są identyczne dla wszystkich. Zaznaczył, że nie może to być prywatne prawo i sprawiedliwość tego czy innego ugrupowania. Wyraził swoje zaangażowanie w dążenie do pokoju społecznego opartego na regułach, podkreślając, że jest gotowy do podjęcia decyzji, które zapewnią ten pokój, przywracając ład i porządek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kamiński i Wąsik wejdą na salę posiedzeń? Hołownia komentuje
Szef MS, pytany przez dziennikarzy, co się stanie, jeśli posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik będą chcieli wejść na salę posiedzeń, powiedział, że żyjemy w państwie demokratycznym, gdzie jedynym obowiązującym prawem jest siła perswazji, siła argumentów, siła argumentacji konstytucyjnej.
Planowane jest także spotkanie marszałka Sejmu z RPO Marcinem Wiąckiem i z przewodniczącym PKW Sylwestrem Marciniakiem – wynika z informacji PAP.
We wtorek rano marszałek Hołownia ma spotkać się z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestrem Marciniakiem.
Kamiński i Wąsik skazani
Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia br. prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia w związku z tzw. aferą gruntową. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika.
W środę do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN wpłynęły przekazane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię odwołania Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego od decyzji marszałka o wygaszeniu im mandatów. W czwartek przed południem w sprawie odwołania Wąsika w Izbie Pracy SN podjęte zostało postanowienie o przekazaniu tej sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Następnie – w czwartek wczesnym popołudniem – poinformowano, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła postanowienie marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu posła Macieja Wąsika. W piątek z kolei poinformowano, że ta sama izba uchyliła postanowienie marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego.
Prezydent Andrzej Duda w piśmie do marszałka Sejmu wskazywał wcześniej, że wskutek zastosowania w 2015 r. prawa łaski wobec Kamińskiego i Wąsika, którzy byli wówczas skazani nieprawomocnie przez sąd pierwszej instancji, nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia ich mandatów.
Szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, pytany w niedzielę w Polsat News czy prezydent Duda nie dokona drugiego aktu łaski wobec Kamińskiego i Wąsika, powiedział, że prezydent podręcznikowo ich ułaskawił i nie zrobi tego drugi raz, ponieważ jego łaska działa i jest w mocy.