Trwa ładowanie...

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Powolania Kapłańskie

W Kościele katolickim rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. W tym roku w sposób szczególny ma on uwrażliwić na misyjny wymiar powołania. W specjalnym orędziu papież Benedykt XVI zwraca uwagę, że każdy wierzący wezwany jest do uczestnictwa w dziele ewangelizacji. Tymczasem w Polsce po raz pierwszy od kilku lat odnotowano spadek liczby powołań.

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Powolania KapłańskieŹródło: Jupiterimages
d3bvz1u
d3bvz1u

Do seminariów diecezjalnych w ubiegłym roku zgłosiło się o jedną czwartą mniej chętnych - informuje przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań bp Wojciech Polak. Hierarcha uważa, że na razie nie ma powodów do niepokoju i dopiero następne lata pokażą, czy tendencja spadkowa się utrzyma. - Jest to na pewno zachęta do intensywniejszej pracy duszpasterskiej - zaznacza bp Polak.

Zmniejszyła się nie tylko liczba kandydatów do seminariów. Również coraz mniej osób decyduje się wyjechać na misje. - Dawniej było to ok. 100 osób rocznie. Teraz wyjeżdża zaledwie 60 - informuje sekretarz Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji ks. Czesław Noworolnik. Wśród przyczyn zjawiska wymienia większe zaangażowanie Kościoła w dzieła na terenie kraju a także coraz mniejszą odporność młodych ludzi na warunki panujące w krajach misyjnych.

Od dziś, przez cały tydzień Kościół będzie zachęcał wiernych do modlitwy o nowe powołania. Odbędą się konferencje skierowane do różnych grup wiernych, na każdy dzień przygotowane są konspekty homilii, w intencji nowych powołań odprawiane będą różne nabożeństwa. Powołania będą również tematem szkolnych katechez. Jednak zdaniem bpa Wojciecha Polaka najskuteczniejsze są działania długofalowe. - Chodzi przede wszystkim o aktywne duszpasterstwo młodzieży w ciągu całego roku, które ma przełamać wpływy współczesnej kultury, nie sprzyjającej odkrywaniu przez młodych powołania - zaznacza hierarcha.

Obecnie do kapłaństwa przygotowuje się w seminariach diecezjalnych prawie 4300 kleryków. To o około 10 procent mniej niż w latach ubiegłych. Słabsze, 5 procentowe spadki odnotowano w seminariach zakonnych. Z zebranych danych wynika, też że nie słabnąca popularnością cieszą się żeńskie zakony kontemplacyjne. Liczba kobiet składających śluby wieczyste wzrosła tu nawet o 10 procent.

d3bvz1u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bvz1u
Więcej tematów