ŚwiatRozpoczął się szczyt UE; Miller zaprezentuje "twarde stanowisko" Polski

Rozpoczął się szczyt UE; Miller zaprezentuje "twarde stanowisko" Polski

Szczyt Unii Europejskiej poświęcony przyszłej unijnej konstytucji,
sposobom pobudzania gospodarki, kontroli granic i imigracji, rozpoczął się w Brukseli.

Stanowisko Polski w sprawie projektu Traktatu Konstytucyjnego UE jest twarde i niezmienne - powiedział premier Leszek Miller dziennikarzom na pokładzie samolotu w drodze na dwudniowy szczyt.

W czwartek rano polska delegacja przybyła do Brukseli. Szefowi polskiego rządu towarzyszą m.in. minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz, minister ds. europejskich Danuta Huebner, sekretarz stanu ds. międzynarodowych w Kancelarii Premiera Tadeusz Iwiński, a także laureaci konkursu "Europa moich marzeń".

Pytany o dochodzące z Hiszpanii sygnały, według których kraj ten rozważa kompromis między systemem głosowania w Radzie Unii Europejskiej przyjętym w Nicei a systemem zaproponowanym przez Konwent, Miller powiedział, że "nie traktuje ich poważnie".

"Nie mam potwierdzenia, że to jest stanowisko rządu hiszpańskiego i dopóki nie usłyszę tego od premiera Aznara, to dla mnie są to tylko spekulacje" - powiedział Miller.

Według niego, pogłoski te są "typowymi balonami próbnymi i wojną nerwów". "I tak będzie do zakończenia konferencji międzyrządowej. Będą rozmaite spekulacje, będzie sondowanie opinii" - dodał premier.

W przeddzień narady przywódców 25 państw, przewodniczące Unii Włochy zapowiedziały, że w czasie drugiej dyskusji na tym szczeblu o unijnej konstytucji (pierwsza odbyła się 4 października w Rzymie) nie zgłoszą jeszcze żadnych propozycji kompromisu.

Prasa pisze od kilku tygodni, że w zamian za zgodę na nowy podział głosów w Radzie UE Hiszpania i Polska mogłyby zachować większe możliwości blokowania decyzji, uzyskać dodatkowe miejsca w Parlamencie Europejskim i drugiego komisarza - członka Komisji Europejskiej.

Ale w nowym systemie, zaproponowanym przez Konwent Europejski, siła głosu państwa zależy ściślej od liczby ludności. Dlatego osłabia on pozycję Hiszpanii i Polski w stosunku do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch w porównaniu z systemem uzgodnionym w 2000 roku Nicei.

Wymiana poglądów na ten temat będzie pierwszym punktem szczytu. Przywódcy będą kontynuować dyskusję o konstytucji podczas obiadu.

Dopiero o godzinie 16.00 rozpocznie się szczyt z udziałem przywódców Piętnastki, poświęcony przede wszystkim programowi pobudzania wzrostu gospodarczego poprzez większe wsparcie inwestycji w infrastrukturę i nowe technologie oraz dalszą liberalizację na jednolitym rynku UE.

Drugim wielkim tematem dwudniowego szczytu będzie kontrola granic i imigracji, w tym pomysł tworzenia "Agencji Zarządzania Granicami".

Byłaby ona zalążkiem wspólnej straży granicznej, wspierającej państwa członkowskie w kontroli granic zewnętrznych UE, w tym polskiej granicy wschodniej.

Włochy liczą, że agencja służyłaby bardziej równomiernemu dzieleniu się kosztami ochrony granic zewnętrznych. Współodpowiedzialności finansowej domaga się też Polska, odrzucając jednak pomysł wspólnej straży granicznej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)