Rozpoczął się szczyt UE; Miller zaprezentuje "twarde stanowisko" Polski
Szczyt Unii Europejskiej poświęcony przyszłej unijnej konstytucji,
sposobom pobudzania gospodarki, kontroli granic i imigracji, rozpoczął się w Brukseli.
Stanowisko Polski w sprawie projektu Traktatu Konstytucyjnego UE jest twarde i niezmienne - powiedział premier Leszek Miller dziennikarzom na pokładzie samolotu w drodze na dwudniowy szczyt.
W czwartek rano polska delegacja przybyła do Brukseli. Szefowi polskiego rządu towarzyszą m.in. minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz, minister ds. europejskich Danuta Huebner, sekretarz stanu ds. międzynarodowych w Kancelarii Premiera Tadeusz Iwiński, a także laureaci konkursu "Europa moich marzeń".
Pytany o dochodzące z Hiszpanii sygnały, według których kraj ten rozważa kompromis między systemem głosowania w Radzie Unii Europejskiej przyjętym w Nicei a systemem zaproponowanym przez Konwent, Miller powiedział, że "nie traktuje ich poważnie".
"Nie mam potwierdzenia, że to jest stanowisko rządu hiszpańskiego i dopóki nie usłyszę tego od premiera Aznara, to dla mnie są to tylko spekulacje" - powiedział Miller.
Według niego, pogłoski te są "typowymi balonami próbnymi i wojną nerwów". "I tak będzie do zakończenia konferencji międzyrządowej. Będą rozmaite spekulacje, będzie sondowanie opinii" - dodał premier.
W przeddzień narady przywódców 25 państw, przewodniczące Unii Włochy zapowiedziały, że w czasie drugiej dyskusji na tym szczeblu o unijnej konstytucji (pierwsza odbyła się 4 października w Rzymie) nie zgłoszą jeszcze żadnych propozycji kompromisu.
Prasa pisze od kilku tygodni, że w zamian za zgodę na nowy podział głosów w Radzie UE Hiszpania i Polska mogłyby zachować większe możliwości blokowania decyzji, uzyskać dodatkowe miejsca w Parlamencie Europejskim i drugiego komisarza - członka Komisji Europejskiej.
Ale w nowym systemie, zaproponowanym przez Konwent Europejski, siła głosu państwa zależy ściślej od liczby ludności. Dlatego osłabia on pozycję Hiszpanii i Polski w stosunku do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch w porównaniu z systemem uzgodnionym w 2000 roku Nicei.
Wymiana poglądów na ten temat będzie pierwszym punktem szczytu. Przywódcy będą kontynuować dyskusję o konstytucji podczas obiadu.
Dopiero o godzinie 16.00 rozpocznie się szczyt z udziałem przywódców Piętnastki, poświęcony przede wszystkim programowi pobudzania wzrostu gospodarczego poprzez większe wsparcie inwestycji w infrastrukturę i nowe technologie oraz dalszą liberalizację na jednolitym rynku UE.
Drugim wielkim tematem dwudniowego szczytu będzie kontrola granic i imigracji, w tym pomysł tworzenia "Agencji Zarządzania Granicami".
Byłaby ona zalążkiem wspólnej straży granicznej, wspierającej państwa członkowskie w kontroli granic zewnętrznych UE, w tym polskiej granicy wschodniej.
Włochy liczą, że agencja służyłaby bardziej równomiernemu dzieleniu się kosztami ochrony granic zewnętrznych. Współodpowiedzialności finansowej domaga się też Polska, odrzucając jednak pomysł wspólnej straży granicznej.