Trwa ładowanie...
d4fneqe
24-05-2016 14:04

Rozmowy ws. Trybunału Konstytucyjnego. Szydło: jesteśmy przygotowani na wprowadzenie zmian w kwestii TK

• Zakończyło się spotkanie Fransa Timmermansa z Beatą Szydło

• Szydło po spotkaniu: jesteśmy gotowi na zmiany ws. TK

• Premier zapowiedziała, że "jest gotowa na dialog z Komisją Europejską"

• Wiceszef KE spotka się potem z prezesem TK, prof. Andrzejem Rzeplińskim

• Zakończyło się również spotkanie PO, Nowoczesnej i PSL ws. TK

d4fneqe
d4fneqe

Jest wola porozumienia ws. TK ze strony większości parlamentarnej, ze strony rządu - powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem. Jak podkreśliła, poszukiwanie kompromisu jest w interesie wszystkich stron.

- Jesteśmy w dialogu z KE od dłuższego czasu, to jest dobry dialog, konstruktywny - powiedziała szefowa rządu na wspólnej konferencji prasowej z Timmermansem.

Jak podkreśliła, rozwiązanie sporu wokół TK jest dla niej priorytetowy ze względu na dobro funkcjonowania polskiego państwa.

- Dlatego te propozycje, które przedłożymy, które już zostały przedłożone parlamentowi, zmierzają w tym kierunku, ażeby przede wszystkim doprowadzić do tego, by Trybunał mógł spokojnie funkcjonować, ażeby pracował transparentnie i ażeby to wszystko służyło polskiemu państwu. To jest nasza wspólna odpowiedzialność, wszystkich instytucji, które są wokół tego tematu zaangażowane, to jest odpowiedzialność sił politycznych w Polsce - zaznaczyła.

d4fneqe

Jak zadeklarowała, jest w tej chwili wola porozumienia ze strony większości parlamentarnej, ze strony rządu.

- Te zmiany, które chcemy wprowadzić, mają uzdrowić sytuację wokół Trybunału, mają nie tylko wypełnić zasady demokratycznego państwa prawa, ale również uznajemy, że chcemy, żeby jak najbardziej wypełniały zasady praworządności. Stąd nasza troska o to, aby wszystkie strony, które wokół TK są zaangażowane, które w tej chwili w tym sporze uczestniczą, ażeby przyjęły takie rozumowanie i ażeby poszukiwanie kompromisu objęło nas wszystkich. To jest w interesie polskiego państwa, polskich obywateli - dodała.

- Polski rząd zaproponował rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament, aby spór wokół został TK zażegnany; zgodziliśmy się, że to kwestia, którą Polska musi rozwiązać sama - powiedziała Szydło.

d4fneqe

- Odbyliśmy dobrą, konstruktywną rozmowę, bardzo cieszę się, że mogliśmy porozmawiać. Rozmawialiśmy oczywiście o rozwiązaniu sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, w tej chwili polski rząd zaproponował takie rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament, (one) wypełniają te wszystkie warunki, ażeby spór wokół Trybunału został zażegnany - powiedziała.

Jak dodała, rząd chce, aby Trybunał mógł "funkcjonować bardziej transparentnie, aby mógł odzwierciedlać bardziej transparentnie to, co dzieje się w Polsce i aby rzeczywiście jego praca nie była w żaden sposób zaburzana". - Jesteśmy przygotowani na wprowadzenie takich zmian - zadeklarowała Szydło. - Poinformowałam pana Timmermansa, jakie zmiany będziemy proponowali - mówiła premier.

- Zgodziliśmy się też oboje, że to jest oczywiście kwestia, którą Polska musi rozwiązać sama, tutaj wewnętrznie. Ta sprawa, o której rozmawialiśmy, to jest sprawa Polski, ale oczywiście my jako członek Unii Europejskiej jesteśmy zawsze gotowi na dialog, na informowanie o tym, jakie podejmujemy kroki - powiedziała szefowa rządu.

d4fneqe

Timmermans: to wewnętrzny problem Polski, rozwiązanie może zapaść tylko w kraju

- Chciałbym podziękować premier Szydło za zaproszenie do Warszawy, żeby prowadzić dialog na temat praworządności. - Premier wyraziła wolę współpracy z KE. Zgadzam się z panią premier, że to wewnętrzny problem Polski i jego rozwiązanie może zapaść tylko wewnątrz kraju - powiedział po spotkaniu Frans Timmermans. Dodał, że "premier Szydło powiedziała wprost, że wraz z innymi siłami politycznymi chce rozwiązać konflikt i że rozwiązanie będzie trwałe". - KE dołoży starań, aby wesprzeć te działania. Doprowadzenie do końca tego konfliktu uwolni pewne polskie siły, które można wykorzystać w UE - zaznaczył.

Zdaniem uczestniczącego w spotkaniu wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego propozycji zmian, które "rozpoczną proces uzdrawiania sytuacji wokół Trybunału" można się spodziewać "już wkrótce".

Jak zaznaczył Szymański, przyszłe zmiany "powinny spełniać kryteria państwa prawa, które są naszymi wspólnymi zasadami - ważnymi dla Polski i UE", a także postulaty, jakie w sprawie Trybunału formułowała strona rządowa, czyli "by TK był bardziej transparentny, reprezentatywny i lepiej dostępny".

d4fneqe

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ma się teraz spotkać z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim.

Petru: jesteśmy w stanie wypracować w przyszłości wspólną ustawę dotyczącą TK

W tym samym czasie trwało w Sejmie spotkanie zorganizowane przez PO, Nowoczesną i PSL ws. rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Do 15 czerwca mają się odbyć kolejne rozmowy w tej sprawie

- Wygląda na to, że jesteśmy w stanie wypracować w przyszłości wspólną ustawę dotyczącą TK. Nie wiem czy będzie w tym uczestniczył PiS, bo obserwator mało wypowiadał się na ten temat na dzisiejszym spotkaniu. Mam apel do pani premier, żeby następnym razem wysłała kogoś do dialogu, a nie do obserwowania. Jarosław Kaczyński już dawniej zapowiedział, że zrealizuje założenia Komisji Weneckiej i tego nie zrobił. - powiedział po spotkaniu lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

d4fneqe

W spotkaniu uczestniczyli: Grzegorz Schetyna, przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz b. minister sprawiedliwości Borys Budka; z Nowoczesnej - szef partii Ryszard Petru oraz posłanki: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Joanna Schmidt oraz Katarzyna Lubnauer. PSL reprezentowali: prezes Władysław Kosiniak-Kamysz, Marek Sawicki i Piotr Zgorzelski.

PiS przysłało obserwatora - posła Macieja Małeckiego. Przedstawicielami klubu Kukiz'15 byli wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka oraz posłowie: Tomasz Rzymkowski i Grzegorz Długi.

Procedura KE wobec Polski

W poniedziałek upłynął termin, w którym Timmermans miał przyjąć opinię na temat praworządności w Polsce, chyba że do tego czasu nastąpiłby postęp, prowadzący do rozwiązania kryzysu konstytucyjnego oraz wyjaśnienia wątpliwości KE. Opinia nie została jednak przyjęta tego dnia, a Komisja Europejska poinformowała jedynie, że trwają konstruktywne rozmowy z polskimi władzami w nadziei na znalezienie rozwiązań.

d4fneqe

Od stycznia Komisja prowadzi wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Jej rozpoczęcie KE uzasadniała sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego i nierespektowaniem jego wyroków. W ubiegłym tygodniu, po czterech miesiącach kontaktów z polskimi władzami, KE upoważniła wiceprzewodniczącego Timmermansa do przyjęcia do 23 maja opinii, podsumowującej te kontakty, chyba że do tego czasu zostaną podjęte działania zmierzające do rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

d4fneqe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fneqe
Więcej tematów