Trwa ładowanie...

Węgry się wyłamały? Wizyta w Moskwie

W czwartek 21 lipca odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji i Węgier. Do Moskwy przyleciał Peter Szijjarto, by rozmawiać z Siergiejem Ławrowem.

Rozmowy Rosji z Węgrami. Spotkają się w MoskwieRozmowy Rosji z Węgrami. Spotkają się w MoskwieŹródło: East News, fot: ATTILA KISBENEDEK
dh77yxg
dh77yxg

- Negocjacje między ministrami spraw zagranicznych Rosji i Węgier Siergiejem Ławroem i Petrem Szijjarto odbędą się w czwartek w Moskwie - przekazała wcześniej rosyjskim państwowym mediom rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

Zacharowa dodała, że Moskwa będzie gościem spotkania, którego tematem będą sprawy gospodarcze.

Zawarcie pokoju i dostawy gazu

Peter Szijjarto poinformował na Twitterze, że podejmie rozmowy z Siergiejem Ławrowem ws. zawarcia "najszybciej jak to możliwe" pokoju w Ukrainie i z wicepremierem Aleksandrem Nowakiem na temat dostaw gazu.

dh77yxg

"Przyjechaliśmy do Moskwy. Mamy przed sobą dwa zadania: zapewnić dostawy gazu ziemnego dla narodu węgierskiego i podkreślić, że chcemy pokoju tak szybko jak to możliwe" - napisał Węgier.

Szijjarto poinformował wcześniej, że Węgry, które w 2021 roku podpisały z Gazpromem umowę na dostawy rosyjskiego gazu na 15 lat, chcą dokupić większe ilości surowca.

Węgry bronią swojej decyzji

- Nie przyczyniamy się do tego, że władze Rosji stać na prowadzenie tej wojny. Po pierwsze, przypada na nas bardzo niewielka część europejskich zakupów rosyjskich paliw kopalnych - oświadczył na początku lipca Szijjarto w odpowiedzi na uwagę dziennikarki Christiane Amanpour, że dzienne zyski Rosji ze sprzedaży ropy wynoszą 800 mln dol.

dh77yxg

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Dron Leleka-100 w akcji. Rosjanie próbowali uciekać, byli bez szans

Minister podkreślił, że Węgry poprosiły o wyłączenie ich spod embarga na zakup rosyjskiej ropy, bo inaczej "byłoby fizycznie niemożliwe" zaopatrzenie kraju w wystarczającą ilość tego surowca.

Szijjarto bronił też decyzji władz Węgier, że nie będą one dostarczać broni do Ukrainy. W jego opinii dzięki temu granica węgiersko-ukraińska jest najbezpieczniejszym szlakiem dostaw transportów humanitarnych z zachodu.

dh77yxg

Źródło: ria.ru, PAP

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dh77yxg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dh77yxg
Więcej tematów