Rozmowy Rosja - USA. Amerykanie gotowi zmniejszyć liczbę swoich żołnierzy w Polsce?
Administracja Bidena, która przygotowuje się do rozmów z Rosją w przyszłym tygodniu, nadal nie jest pewna, czy Moskwa podchodzi poważnie do negocjacji. Amerykanie są jednak gotowi zaproponować dyskusję na temat ograniczenia rozmieszczenia wojsk amerykańskich w Europie Wschodniej - donosi NBC News. Na te doniesienia zareagował już Bix Aliu, charge d'affaires ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz Departament Stanu USA.
Dyskusja, do której przygotowują się amerykańscy urzędnicy, mogłaby potencjalnie dotyczyć zakresu ćwiczeń wojskowych obu mocarstw, liczby wojsk amerykańskich stacjonujących w krajach bałtyckich i w Polsce, wcześniejszego powiadamiania o ruchu wojsk oraz kwestii rozmieszczenia rosyjskich pocisków Iskander na terytorium Kaliningradu pomiędzy Polską i Litwą - informuje NBC News, powołując się na swoich informatorów: obecnego członka amerykańskiej administracji i dwóch byłych urzędników zajmujących się bezpieczeństwem, którzy znają stan przygotowań do rozmów.
NBC News zaznacza, że administracja Bidena, w obliczu koncentracji dziesiątków tysięcy rosyjskich żołnierzy na granicy z Ukrainą, grozi Rosji "bezprecedensowymi sankcjami i innymi twardymi krokami", jeśli ta podejmie działania militarne przeciwko Ukrainie. Jednocześnie bada również sposoby rozładowania napięć z Rosją.
Administracja "opracowuje listę opcji zmiany postawy sił w Europie, aby przedyskutować z Rosją podczas rozmów" - powiedział NBC News obecny członek administracji. - Jeśli Rosja okaże się chętna do dyskusji o ograniczeniu swojej obecności w regionie, USA będą również gotowe do omówienia konkretnych ruchów - dodał.
Jak twierdzą rozmówcy stacji telewizyjnej, w przypadku zmniejszenia amerykańskiej obecności w Europie Wschodniej Rosja musiałaby podjąć wzajemne, równoważne kroki w celu zmniejszenia swoich sił. - Wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy nie wystarczy - oświadczyli zgodnie rozmówcy NBC News.
Po zajęciu Półwyspu Krymskiego przez Rosję w 2014 r. Stany Zjednoczone i inne państwa NATO rozmieściły niewielką liczbę żołnierzy w Europie Wschodniej, w tym amerykańskie jednostki pancerne, oraz rozszerzyły patrole powietrzne i morskie wraz z głośnymi ćwiczeniami wojskowymi od krajów bałtyckich po Morze Czarne.
W Europie stacjonuje ponad 70 000 żołnierzy amerykańskich. Około 6 000 z nich jest rozmieszczonych w Europie Wschodniej, w tym około 4 000 w Polsce.
Na doniesienia NBC News zareagował charge d'affaires ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce - Bix Aliu. "Nie jest prawdą, że USA rozważają wycofanie wojsk z Europy Wschodniej. Jesteśmy mocno związani z naszymi sojusznikami z NATO. Rozwiązujemy ten kryzys razem, zgodnie z zasadą 'nic o was bez was'" - zapewnił na swoim profilu na Twitterze.
Informacjom NBC News zaprzeczył też Departament Stanu USA. - Dziś pojawiły się prasowe doniesienia o tym, że administracja amerykańska przygotowuje opcje wycofania sił USA w Europie Wschodniej w ramach przygotowań do dyskusji z Rosją. Chcę absolutnie jasno stwierdzić, że te informacje są nieprawdziwe - powiedziała przedstawicielka Departamentu Stanu USA podczas telefonicznego briefingu.
Putin widzi słabość Bidena? Kreml chce nowego porządku na świecie
Źródło: nbcnews.com