Szybka reakcja Moskwy po rozmowach Chin z Ukrainą
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. "Moskwa odnotowuje gotowość Pekinu do rozpoczęciu procesu negocjacyjnego" - skomentowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Oskarżyła jednak Kijów o brak chęci rozmów.
"Odbyłem długą i znaczącą rozmowę telefoniczną z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Wierzę, że ta rozmowa, jak również powołanie ambasadora Ukrainy w Chińskiej Republice Ludowej, da potężny impuls do rozwoju naszych stosunków dwustronnych" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zacharowa krytykuje Kijów za brak chęci do negocjacji
Zdarzenie skomentowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
"Odnotowujemy gotowość strony chińskiej do podjęcia wysiłków na rzecz ustanowienia procesu negocjacyjnego. Widzimy szeroką zgodność naszego pryncypialnego podejścia ze stanowiskiem opublikowanym przez chińskie MSZ 24 lutego" - przekazała Zacharowa w komunikacie, odnosząc się do "planu zażegnania kryzysu ukraińskiego", który Pekin próbował promować na Zachodzie jako "plan pokojowy".
Zacharowa stwierdziła także, że problemem w obecnej sytuacji "nie jest brak dobrych planów".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Jak dotąd reżim kijowski demonstruje odrzucenie wszelkich sensownych inicjatyw zmierzających do politycznego i dyplomatycznego uregulowania ukraińskiego kryzysu, a ostateczna zgoda na negocjacje jest uwarunkowana stawianiem ultimatum z celowo nierealistycznymi żądaniami. Ukraińskie władze i ich zachodni kuratorzy już zademonstrowali swoją zdolność do likwidowania pokojowych inicjatyw. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby wszelkie wezwania do pokoju zostały odpowiednio odebrane przez marionetki kontrolowane z Waszyngtonu" – napisała.
12-punktowy plan Chin dla Ukrainy
Chiński MSZ w lutym opublikował 12-punktową propozycję, promowaną na Zachodzie jako "plan pokojowy". Jednocześnie sam Pekin mówi o tym, jako o "drodze do rozwiązania kryzysu ukraińskiego". W strategii zawarto m.in. nawoływanie do wznowienia rozmów pokojowych oraz wycofanie się z "jednostronnych sankcji" wobec Rosji.
W marcu chiński przywódca Xi Jinping odwiedził Moskwę. Podczas spotkania z Władimirem Putinem nazywali się "drogimi przyjaciółmi".
Wiele informacji, które przekazują rosyjskie media i przedstawiciele władzy, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
Czytaj więcej: