Trwa ładowanie...
d3naage

Rozdano nagrody festiwalu CAMERIMAGE

Jury IX Międzynarodowego Festiwalu CAMERIMAGE 2001 przyznało w sobotę nagrody dla najlepszych operatorów filmowych. Główną nagrodę - Złotą żabę - otrzymał Gerard Simon, operator filmu "The King is dancing".

Share
d3naage

Srebrną Żabę przyznano Adamowi Sikorze - operatorowi filmu "Angelus", a Brązową otrzymał pośmiertnie Piotr Sobociński - autor zdjęć do "Hearts in Atlantis".

Te trzy filmy wygrały w kategorii zdjęć między innymi z "Cieniem wampira" i "Pianistką".

O nagrodzie dla filmu "The King is dancing" mówiło się w kuluarach już od kilku dni. Ten dramat kostiumowy rozgrywający się na dworze Ludwika XIV - według jury - wyróżnia się nie tylko znakomitymi zdjęciami, zrealizowanymi z wykorzystaniem naturalnego światła, ale także celnie nakreślonymi charakterami postaci.

Komitet Festiwalu uhonorował specjalną nagrodą także Joela Coena, współautora m.in. głośnego filmu Fargo.

d3naage

Jury przyznało również Złotą, Srebrną i Brązową Kijankę - nagrody dla najlepszych operatorów etiud, realizowanych w szkołach filmowych.

Złotą Kijankę otrzymał operator z łódzkiej szkoły filmowej Sławomir Bergański za etiudę pod tytułem "Kimeria".

Nagrodę honorową za całokształt twórczości otrzymał operator Owen Roisman, pięciokrotnie nominowany do Oscara, m.in. za zdjęcia do "Francuskiego łącznika" Williama Friedkina.

Dziękuję za jedno z najpiękniejszych trofeów w moim życiu - powiedział Roizman łamaną polszczyzną, dodając, że to jedyne słowa po polsku, jakich zdołał się nauczyć.

Zwrócił się także - już po angielsku - do młodych operatorów, zalecając, by uczyli się rzemiosła, kierowali się w swojej pracy sercem i ufali swojemu instynktowi. (mk)

d3naage
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3naage
d3naage
Więcej tematów