Trwa ładowanie...

Rotmistrz Witold Pilecki. Instytut uczci swego patrona niezwykłą audycją i klipem video

Instytut Pileckiego uczci 72. rocznicę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego specjalną audycją oraz klipem video. 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim komunistyczna bezpieka zamordowała rotmistrza.

Rotmistrz Witold Pilecki. Instytut uczci swego patrona niezwykłą audycją i klipem videoŹródło: IPN
d2mjq3w
d2mjq3w

Rotmistrz Witold Pilecki. Instytut uczci pamięć patrona

Jak przekazał portal polskieradio24.pl, Instytut Pileckiego zamieści 25 maja w sieci audycję zainspirowaną niepublikowanym nagraniem wspomnień Marii Pileckiej. Wzbogaci je współczesnymi wypowiedziami rodziny rotmistrza. Z kolei całe nagranie Marii Pileckiej zostanie opublikowane 26 maja.

W ten sposób Instytut upamiętni swojego patrona, Rotmistrza Witolda Pileckiego. 25 maja przypada 72. rocznica jego śmierci. Do tego ma być opublikowany klip wideo oraz materiał filmowy o bohaterach walki z totalitaryzmami.

Kim był Rotmistrz Witold Pilecki?

Rotmistrz Witold Pilecki to dobrowolny więzień Auschwitz, powstaniec warszawski oraz organizator konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej. W 1948 roku zamordowała go komunistyczna bezpieka. Do zbrodni doszło w więzieniu mokotowskim. W czasie komunizmu w Polsce o Pileckim nie pamiętano. Dla ówczesnych rządzących był zdrajcą.

Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w Auschwitz. To właśnie Pilecki był autorem raportów o Holocauście. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

d2mjq3w

Dopiero po upadku komunizmu postać Witolda Pileckiego była stopniowo przypominana i upamiętniania. W 2017 roku w Warszawie stanął jego pomnik. Imieniem bohatera nazywane są szkoły i ulice w Polsce. W 2019 roku Parlament Europejski wezwał do tego, by 25 maja - czyli dzień egzekucji rotmistrza - ustanowić Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Wybory 2020. Jarosław Gowin komentuje zgrzyt ze Zbigniewem Ziobrą. Padły 2 możliwe terminy głosowania

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2mjq3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mjq3w
Więcej tematów