Rotmistrz Witold Pilecki. Instytut uczci swego patrona niezwykłą audycją i klipem video
Instytut Pileckiego uczci 72. rocznicę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego specjalną audycją oraz klipem video. 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim komunistyczna bezpieka zamordowała rotmistrza.
25.05.2020 17:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rotmistrz Witold Pilecki. Instytut uczci pamięć patrona
Jak przekazał portal polskieradio24.pl, Instytut Pileckiego zamieści 25 maja w sieci audycję zainspirowaną niepublikowanym nagraniem wspomnień Marii Pileckiej. Wzbogaci je współczesnymi wypowiedziami rodziny rotmistrza. Z kolei całe nagranie Marii Pileckiej zostanie opublikowane 26 maja.
W ten sposób Instytut upamiętni swojego patrona, Rotmistrza Witolda Pileckiego. 25 maja przypada 72. rocznica jego śmierci. Do tego ma być opublikowany klip wideo oraz materiał filmowy o bohaterach walki z totalitaryzmami.
Kim był Rotmistrz Witold Pilecki?
Rotmistrz Witold Pilecki to dobrowolny więzień Auschwitz, powstaniec warszawski oraz organizator konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej. W 1948 roku zamordowała go komunistyczna bezpieka. Do zbrodni doszło w więzieniu mokotowskim. W czasie komunizmu w Polsce o Pileckim nie pamiętano. Dla ówczesnych rządzących był zdrajcą.
Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w Auschwitz. To właśnie Pilecki był autorem raportów o Holocauście. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.
Dopiero po upadku komunizmu postać Witolda Pileckiego była stopniowo przypominana i upamiętniania. W 2017 roku w Warszawie stanął jego pomnik. Imieniem bohatera nazywane są szkoły i ulice w Polsce. W 2019 roku Parlament Europejski wezwał do tego, by 25 maja - czyli dzień egzekucji rotmistrza - ustanowić Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl