WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
+2

Roszczenia Chin dotyczące Morza Południowochińskiego odrzucone przez trybunał w Hadze

• Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał za bezzasadne roszczenia Chin ws. Morza Południowochińskiego
• Pekin traktował znaczą część akwenu jako własną strefę ekonomiczną
• Trybunał rozpatrywał pozew złożony przez Filipiny
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyspa Taiping na Morzu Południowochińskim
Wyspa Taiping na Morzu Południowochińskim (PAP/EPA, Fot: Office of the President of Taiwan)
WP

"Chiny nie mają prawnych podstaw dla głoszenia swych historycznych praw do zasobów akwenów morskich objętych 'linią dziewięciu kresek'" - orzekł trybunał, nawiązując do wytyczonej w 1947 roku przez ówczesne czangkajszekowskie Chiny linii demarkacyjnej, która dawała im suwerenność nad niemal całą wschodnią częścią Morza Południowochińskiego aż po wyspę Borneo.

Trybunał uznał również, że rejsy chińskich okrętów patrolowych na tych akwenach groziły kolizjami z filipińskimi statkami rybackimi, a prowadzone przez Chiny prace budowlane spowodowały nieodwracalne szkody na rafach koralowych.

Chiny, które zbojkotowały prowadzone przed trybunałem postępowanie, już wcześniej zadeklarowały, że nie podporządkują się żadnemu orzeczeniu w tej sprawie.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP