Trwa ładowanie...

Rosyjskie media kolportują kłamstwo. Niestety, Polak w tym pomógł

Były przewodniczący sejmiku lubelskiego Konrad Rękas słynie z szokujących wypowiedzi na temat Rosji. A media Władimira Putina to wykorzystują.

Share
Władimir Putin Władimir Putin Źródło: PAP
d1y6rk5

Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti podaje, że "w Warszawie zakomunikowano, iż polscy żołnierze uczestniczą w walkach w Ukrainie". To przykład dezinformacji, w której propagandzie Władimira Putina pomógł Polak.

Informacja agencji powstała bowiem na podstawie wywiadu z Konradem Rękasem. Rozmowa pochodzi z 30 czerwca, ale od dwóch dni jest przypominana przez portal UkrainaRu.

d1y6rk5

O sprawie donosi Michał Marek, autor monografii "Operacja Ukraina" i ekspert w dziedzinie dezinformacji. Jak ocenia, powoływanie się na wywiad z 30 kwietnia świadczy o tym, że Rosja nie może pozyskać nowych osób, które zastąpiłyby ludzi skompromitowanych w Polsce, a którzy od lat współpracują z ośrodkami rosyjskiej propagandy.

Wawrzyk o sankcjach UE wobec Rosji: To wszystko idzie za wolno. Nie ma efektu kumulacji

"Powołanie się RIA Nowosti na wywiad z końca kwietnia świadczy także o nagłej 'potrzebie' aktywizacji danego kierunku" - dodał Marek.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podkreślał, że Rękas "jest jednym z zaangażowanych w działania na rzecz kremlowskiej propagandy" i "włącza się w działania przeciwko Polsce".

d1y6rk5

"Rękas przekonuje też, że Polacy są oszukiwani w sprawie skali zaangażowania RP w wojnę na Ukrainie. (...) Działania Rękasa są obliczone na wytworzenie napięć na linii Polacy-Ukraińcy, a także manipulowanie obrazem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Rękas realizuje rosyjskie linie narracyjne" - pisał Żaryn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1y6rk5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1y6rk5
d1y6rk5
Więcej tematów