Trwa ładowanie...

Rosyjski żołnierz skazany na dożywocie. To pierwszy wyrok za zbrodnie wojenne w Ukrainie

Rosyjski żołnierz Wadim Szyszymarin został skazany na dożywocie za zamordowanie ukraińskiego cywila w obwodzie sumskim - donosi serwis Ukraińska Prawda. To pierwszy wyrok w sprawie zbrodni wojennej popełnionej przez Rosjan w Ukrainie.

Share
Wadim Szyszymarin Wadim Szyszymarin Źródło: East News, fot: YASUYOSHI CHIBA
d115u4v

Sąd odrzucił argument obrońcy Szyszymarina, że wykonywał on jedynie rozkaz. Po pierwsze dlatego, że rozkaz zabicia cywila wydał mu wyższy oficer, ale nie jego bezpośredni dowódca. A po drugie, ponieważ rozkaz sam w sobie był zbrodniczy.

Ponadto zdaniem sądu skrucha, którą żołnierz wyraził na procesie nie była szczera.

Okoliczności zbrodni

Według ukraińskich śledczych 21-letni rosyjski sierżant 28 lutego zabił 62-letniego Ołeksandra Szelipowa, bezbronnego mieszkańca wsi Czupachiwka, który poboczem drogi prowadził rower. Zastrzelenie 62-letniego mężczyzny zlecił mu jeden z wojskowych, aby ukraińscy obrońcy nie dowiedzieli się od niego o obecności rosyjskich żołnierzy. Sprawca oddał kilka celnych strzałów w głowę mieszkańca, który poniósł śmierć na miejscu.

d115u4v

Po tym, jak trafił do niewoli, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała nagranie, w którym rosyjski wojskowy przyznaje się do winy.

Російський окупант розповів СБУ, як власноруч розстрілював мирне населення України

Rosjanie nie kontaktowali się w sprawie Szyszymarina

Wcześniej podczas procesu wdowa po zabitym uznała dożywocie za odpowiednią karę za zabicie jej męża, ale dopuściła też wymianę Szyszymarina na kogoś z ukraińskich żołnierzy będących w niewoli rosyjskiej.

Szyszymarina bronił przydzielony mu z urzędu ukraiński adwokat, który mówił BBC, że w jego sprawie nie kontaktował się z nim żaden przedstawiciel władz rosyjskich. Proces żołnierza był pierwszą taką sprawą dotyczącą rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

21-letni rosyjski żołnierz przed sądem. Pierwszy proces ws. zbrodni wojennych na Ukrainie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d115u4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d115u4v
d115u4v
Więcej tematów