Trwa ładowanie...
IAR

Rosyjski minister kultury przyjedzie dziś do Polski. Spotka się z Piotrem Glińskim?

• Rosyjski minister kultury odwiedzi dziś Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze • Władimir Medinski chce złożyć hołd ofiarom hitlerowskich zbrodni w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu • Z nieoficjalnych doniesień wynika, że spotka się z polskimi władzami
Share
Rosyjski minister kultury przyjedzie dziś do Polski. Spotka się z Piotrem Glińskim?
Źródło: AFP, Fot: ALEXANDER NEMENOV
d2vpl4g

Jak nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Radio, możliwe jest także spotkanie rosyjskiego ministra z przedstawicielami władz naszego kraju. Rozmowy miałyby dotyczyć trudnych kwestii związanych z ochroną miejsc pamięci i budową w Smoleńsku pomnika ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.

Medinski, który jest także szefem Rosyjskiego Towarzystwa Historyczno - Wojskowego, zapozna się z projektem budowy Muzeum - Miejsca Pamięci w Sobiborze. Władze RP zaprosiły Rosję do udziału w tym przedsięwzięciu zapewniając, że prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku, a nadzór nad nimi sprawować będą specjaliści z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Obóz zagłady w Sobiborze powstał w 1942 roku jako ośrodek eksterminacji Żydów. Hitlerowcy zamordowali w nim ponad 170 tysięcy osób, z których co najmniej połowę stanowili Żydzi polscy. W październiku 1943 roku w Sobiborze wybuchł zbrojny bunt, którym dowodził między innymi oficer Armii Czerwonej Aleksander Peczerski. Ponad 200 więźniom udało się uciec. Część z nich doczekała końca wojny.

d2vpl4g

Podczas drugiej wojny światowej wymordowano prawie dwie trzecie europejskich Żydów. To jeden z najboleśniejszych śladów dla społeczności międzynarodowej, która nie potrafiła chronić tych ludzi - przypomina ONZ w obchodzonym dziś Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon wzywa do porzucenia - jak się wyraża - politycznych i religijnych ideologii, które nastawiają ludzi przeciwko innym. Specjalne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się też w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Zobacz także: Jej rodzina ocaliła go przed śmiercią. Spotkali się pierwszy raz od wojny

d2vpl4g

Podziel się opinią

Share
d2vpl4g
d2vpl4g
Więcej tematów