Trwa ładowanie...

Rosyjski deputowany grozi Polsce? "Czwartą jej stolicą będzie Berlin"

Kuriozalny wpis deputowanego rosyjskiej Dumy Państwowej pojawił się na Telegramie dzień przed 78. rocznicą Powstania Warszawskiego. Propagandysta Kremla z Kaliningradu nawiązywał do wcześniejszej wypowiedzi prezesa IPN. "Kiedy Niemcy zaczną odzyskiwać ziemie swoich przodków, a tak się stanie, nie wiem, kto będzie sojusznikiem Polaków" - wygrażał rosyjski deputowany.

Skandaliczny wpis rosyjskiego deputowanego o PolakachSkandaliczny wpis rosyjskiego deputowanego o PolakachŹródło: East News, fot: AP, East News
d1ddl15
d1ddl15

Uwaga! Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej oraz przebiegu wojny, które podają rosyjskie media i białoruskie media państwowe, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Kaliningradzki deputowany Dumy Państwowej odniósł się do słów prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego. Ten z kolei był zaproszony 31 lipca do Polsat News, gdzie skrytykował fakt zniszczenia polskiego cmentarza żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi. Była to decyzja białoruskich władz.

Andriej Kolesnik w niedzielę wieczorem - dzień przed 78. rocznicą Powstania Warszawskiego - opublikował na Telegramie długi wpis, poświęcony wypowiedzi Nowackiego. Manipuluje on w nim faktami historycznymi, całkowicie przekręcając przebieg i znaczenie wydarzeń. Jego wypowiedź nie jest jedynym tego rodzaju przykładem - rosyjska propaganda medialna wiele miejsca poświęca Polsce, m.in. za aktywne zaangażowanie naszego kraju w pomoc zaatakowanej przez Rosję Ukrainie.

d1ddl15

Skandaliczny wpis rosyjskiego deputowanego. Grozi Polsce, że Polska będzie "Parkiem Jurajskim"

"A wandalizm na grobach Armii Czerwonej, która wyzwoliła Polskę od niemieckich faszystów, burzenie pomników żołnierzy Armii Czerwonej, to nie jest barbarzyństwo?" - rozpoczął swój wpis Kolesnik. Dalej pisze, że "Polacy oszaleli". "Ewolucja Polaków poszła w odwrotnym kierunku. Etap naczelnych i pitekantropów już przeszli. Zbliżają się do jaskiniowców z Teszik Tas (nawiązanie do neadertalczyków - red.)" - twierdzi propagandysta Kremla.

"A żyć na ziemiach odzyskanych przez Armię Czerwoną przyjemnie? Sumienie nie gryzie?" - sugeruje kłamliwie w swoim wpisie poplecznik Putina.

Nie brakuje też gróźb w kierunku Polski, które już wcześniej pojawiały się w przestrzeni publicznej ze strony Kremla. Kolesnik pisze m.in., że "kiedy Niemcy zaczną odzyskiwać ziemie swoich przodków, a tak się stanie, nie wiem kto będzie sojusznikiem Polaków, biorąc pod uwagę stosunek całego świata do Polaków".

Telegram printscreen Telegram
Telegram printscreenŹródło: Telegram, fot: Telegram

"Na świecie nie lubią dwóch narodów, Brytyjczyków i Polaków" - twierdzi Kolesnik. We wpisie stwierdził również, że Wielka Brytania "wkrótce stanie się Atlantydą", a Polska - "Parkiem Jurajskim".

d1ddl15

"Przypominam sobie, że swego czasu Polakom zabroniono podróżować z Aryjczykami środkami komunikacji miejskiej, a na drzwiach restauracji, kin i parków widniały napisy "zakaz wprowadzania psów i Polaków". Uznano to za przestępstwo na tle rasowym. Czy chcą do tego wrócić? Myślę, że wiele osób wolałoby, aby Polacy wrócili do tej pozycji. I tym razem Rosja nie przyjdzie na ratunek" - brzmi kolejna manipulacja Kolesnika. Według rosyjskiego propagandysty pierwszą stolicą Polski było Gniezno, "drugą Kraków, trzecią Warszawa, a czwartą zapewne będzie Berlin". "Dla nas to bez różnicy" - komentował Rosjanin.

Prezes IPN o niszczeniu polskich cmentarzy. "Barbarzyństwo"

Przypomnijmy, jak dokładnie brzmiała wypowiedź prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Karola Nawrockiego. - To jest próba wpisania się w sowiecką, postsowiecką, rosyjską propagandę, w której żołnierze polscy z roku 1920, a nawet wspólnie walczący obywatele II Rzeczypospolitej pochodzenia polskiego i białoruskiego walczyli z najeźdźcą. Niszczenie tych grobów jest w moim uznaniu prowokacją w kierunku Polski - mówił w Polsat News prezes IPN.

Z kolei jako gość Radia Wrocław komentował decyzję usunięcia polskich flag z cmentarzy wojskowych, usytuowanych na terenie Rosji i Białorusi. Jego zdaniem, pokazuje to, że "nasi sąsiedzi poruszają się w zupełnie innym kręgu cywilizacyjnym, nie są w stanie uszanować świętości cmentarza ani prawdy historycznej". - To jest po prostu barbarzyństwo - podkreślał Nowacki.

Źródło: Telegram/Polsat News/Radio Wrocław

d1ddl15

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ddl15
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1ddl15
Więcej tematów