Rosyjska rakieta wyniosła na orbitę cztery satelity amerykańskie
Rosyjska rakieta nośna Sojuz-FG
wystartowała w niedzielę po północy czasu moskiewskiego z
kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, wynosząc na orbitę cztery
amerykańskie satelity łącznościowe.
21.10.2007 | aktual.: 21.10.2007 02:59
Jak poinformowało półtorej godziny później kierownictwo lotu, operacja "przebiegła pomyślnie", a cztery satelity amerykańskiej serii telekomunikacyjnej Globalstar oddzieliły się od bloku napędowego określanego kryptonimem "Fregata" i znalazły się na zaplanowanej orbicie. Każdy z satelitów Globalstar ma masę 460 kg i planowany okres funkcjonowania 7,5 lat.
Był to już 1726. lot Sojuza. Rodzina tych rakiet wykorzystywana jest nieprzerwanie od 1963 roku do chwili obecnej. Mająca masę startową 308 ton rakieta nośna w dwie godziny po wykonaniu zadania spłonie w górnych warstwach atmosfery, nad południową częścią Oceanu Spokojnego.
System Globalstar, którego centrala znajduje się w Kalifornii, wykonuje telekomunikacyjne usługi satelitarne dla agencji rządowych, firm prywatnych i poszczególnych obywateli między 70. równoleżnikiem szerokości geograficznej północnej i 70. stopniem szerokości południowej, to jest praktycznie na całym globie, z wyjątkiem okolic podbiegunowych.
Pierwsza generacja sześciu aparatów Globalstar została wystrzelona z Bajkonuru w 1999 roku przez Starsem, rosyjsko-francuską filię europejskiej agencji kosmicznej Arianespace, która do tej pory zajmuje się stroną marketingową całej serii komercyjnych lotów Sojuzów. Cztery dodatkowe satelity, uzupełniające sieć orbitalną Globalstar, wystrzelono 30 maja 2007 roku.
Druga konstelacja 24 satelitów komunikacyjnych Globalstar ma być wystrzeliwana począwszy od 2009 roku również za pomocą rosyjskich rakiet nośnych Sojuz, ale z wyrzutni kosmicznej we francuskiej Gujanie, na północy Ameryki Południowej.