ŚwiatRosyjska prokuratura: co zagrabione to nasze

Rosyjska prokuratura: co zagrabione to nasze

Rosyjska prokuratura generalna wstrzymała
we wtorek zwrot do Bremy w Niemczech kolekcji 364 dzieł sztuki,
przywiezionej do ZSRR po drugiej wojnie światowej przez oficera
Armii Radzieckiej. Prokuratura wyjaśniła, że według rosyjskiego ustawodawstwa
kolekcja może być zwrócona jedynie legalnemu właścicielowi lub
pełnomocnikowi właściciela i muzeum w Bremie powinno udowodnić,
że jest tym właścicielem.

19.03.2003 06:27

Według prokuratury stemple Kunsthalle z Bremy na dziełach sztuki i na ich wykazie mogą świadczyć jedynie o tym, że dzieła te były tam przechowywane i wystawiane. Rosja ma prawo własności tych dzieł ze względu na to, że od bardzo dawna są w jej posiadaniu - twierdzi prokuratura, powołując się na art. 225 rosyjskiego kodeksu cywilnego. Artykuł ten dotyczy "dzieł, które nie mają właściciela, bądź których właściciel jest nieznany" - podała prokuratura.

Rosyjskie Ministerstwo Kultury, które opowiada się za zwrotem Niemcom 364 rysunków i obrazów, w tym Tycjana, Rembrandta, Rubensa, Delacroix i Maneta, z Kunsthalle z Bremy w północnych Niemczech, wywiezionych przez sowieckiego kapitana Wiktora Bałdina, uważa, że decyzja prokuratury nie jest ostateczna. Według dziennika "Izwiestija" Bałdin trzymał kolekcję pod łóżkiem, a w roku 1948 podarował ją państwowemu muzeum. W 1991 roku trafiła do Ermitażu w Petersburgu. Podobno już w latach 70. Bałdin domagał się od władz radzieckich, by zwróciły kolekcję Niemcom, lecz Moskwa najpierw zaprzeczała, że taką kolekcję ma, a później nie bardzo miała ochotę na jej zwrot.

W ubiegłym tygodniu Duma Państwa, izba niższa, zaapelowała do prezydenta, by nie zgadzał się na zwrot kolekcji, i oskarżyła ministra kultury o tajne, bezprawne działania. W tej sytuacji, jak pisze agencja Interfax, może nie dojść do planowanego na 29 marca otwarcia w Niemczech wystawy dzieł zwróconych przez Rosję.

Większość Rosjan uważa zagrabione dzieła sztuki za należną rekompensatę za olbrzymie straty wojenne. W roku 1997 zdominowany przez komunistów rosyjski parlament przyjął ustawę zakazującą zwrotu tzw. zdobycznych dzieł sztuki.(ck)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)