Trwa ładowanie...
duy5n8i
duy5n8i
IAR

Rosyjska prasa: Sawczenko nie wypuszczą do końca maja

• "Niezawisimaja Gazieta: możliwa wymiana Sawczenko na dwóch rosyjskich żołnierzy
• W marcu rosyjski sąd skazał ukraińską pilotkę na 22 lata łagru
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
duy5n8i

Nadiji Sawczenko nie wypuszczą co najmniej do końca maja - przekonuje "Niezawisimaja Gazieta”. Dziennik analizuje wszystkie możliwości prawne, z których wynika, że procedura przekazania Ukrainki władzom jej kraju może potrwać jeszcze dość długo. W marcu rosyjski sąd skazał ukraińską pilotkę na 22 lata łagru.

Według gazety najbardziej prawdopodobny wariant, to wymiana Nadiji Sawczenko na dwóch rosyjskich żołnierzy skazanych przez ukraiński sąd na 14 lat więzienia. Taka wymiana może zostać dokonana w oparciu o międzynarodowe konwencje, zezwalające na odbywanie kary we własnym kraju.

W przypadku Rosjan skazanych na Ukrainie: Aleksandra Aleksandrowa i Jewgienija Jerofiejew, dopiero 25 maja uprawomocni się ich wyrok, a więc wtedy będzie można oficjalnie uruchomić procedurę ekstradycji.

duy5n8i

"Co prawda taka procedura trwa od 3 do 6 miesięcy, ale sprawa Sawczenki jest indywidualna, w niej chodzi o porozumienia dyplomatyczne” - cytuje "Niezawisimaja" wypowiedź adwokata Ukrainki Ilię Nowikowa.

Dziennik podkreśla, że Ukraina i Rosja będą musiały wymienić się notami, w których zapewnią, iż skazani nadal będą odsiadywać swoje wyroki.

"Warunki formalne zostaną spełnione, ale wiadomo, że na Sawczenko czekać będą kwiaty, a nie karetka więzienna” - tłumaczy politolog Aleksiej Makarkin, dając do zrozumienia, że kobieta zostanie ułaskawiona przez prezydenta Ukrainy. W jego opinii, może bez kwiatów, ale analogicznie postąpi Rosja w stosunku do Jerofiejewa i Aleksandrowa.

duy5n8i

Podziel się opinią

Share
duy5n8i
duy5n8i
Więcej tematów