Trwa ładowanie...
d3m49e3

Rosyjska prasa: Polska wymyśla preteksty, aby ograniczyć ruch graniczny

• "Kommiersant": decyzja obowiązuje od 4 lipca w związku z szczytem NATO i ŚDM
• Gazeta zauważa, że Polska nie prowadziła w tej sprawie konsultacji
• Mieszkańcy Kaliningradu: to wymyślony pretekst by ograniczyć ruch
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przejście graniczne Gronowo-Mamonowo
Przejście graniczne Gronowo-Mamonowo (PAP, Fot: Tomasz Waszczuk)
d3m49e3

Mieszkańcy Kaliningradu krytykują decyzję Polski o zawieszeniu małego ruchu granicznego. Dziennik "Kommiersant" przypomina, że decyzja polskich władz obowiązuje od 4 lipca i związana jest z zapewnieniem bezpieczeństwa, w trakcie szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. "to wymyślony pretekst" - uważają mieszkańcy Kaliningradu.

"Przejście czasowo niedostępne" - tak tytułuje swój artykuł "Kommiersant". Gazeta wyjaśnia, że na polsko - rosyjskiej granicy nie ma już ogromnych kolejek, ale były ponieważ część Rosjan i Polaków nie wiedziała, że przestają obowiązywać przepisy o małym ruchu granicznym. Jak dodaje, większość mieszkańców przygranicznych miejscowości, nie ma wiz, a jedynie specjalne zezwolenia. Tymczasem Polska zdecydowała, że czasowo granicę mogą przekraczać tylko posiadacze wiz.

Rosja wprowadziła analogiczne ograniczenia, ale ton komunikatu wskazuje, że strona rosyjska jest "zdziwiona postępowaniem Warszawy". "Kommiersant" zwraca uwagę, że polskie służby dyplomatyczne nie prowadziły w tej sprawie żadnych konsultacji.

Tymczasem mieszkańcy Kaliningradu, którzy mieli umówione spotkania w Polsce, albo Polacy, których zaproszono do Kaliningradu na różnego rodzaju imprezy kulturalne, mają kłopot. "Szkoda, że pod wymyślonym pretekstem, zamyka się jedyną możliwość ułatwionego przekroczenia granicy" - cytuje ich wypowiedzi "Kommiersant".

d3m49e3

Podziel się opinią

Share

d3m49e3

d3m49e3
Więcej tematów