Trwa ładowanie...

Rośnie liczba zamożnych Polaków

• Jesteśmy bogatsi, ale jeszcze nie bogaci - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"
• Z danych zebranych z izb skarbowych wynika, że prawie 20 tys. osób zarobiło w ubiegłym roku więcej niż milion złotych

Share
Rośnie liczba zamożnych Polaków
Źródło: WP
d3p9hby

Najwięcej bogatych rozlicza się w urzędach skarbowych w dużych miastach. Prym wiodą urzędy mazowieckie. To w tym regionie milionerów jest najwięcej, bo prawie 5,4 tys. Zamożna jest też Wielkopolska, Górny Śląsk i Małopolska.

Na tle grupy podatników płacących najwyższy 32-proc. PIT (czyli z rocznymi dochodami powyżej 85 528 zł) grono najbogatszych nie wydaje się liczne. W sumie do drugiego przedziału skali podatkowej łapie się ok. 660 tys. osób rocznie. Natomiast roczny dochód przekraczający milion złotych wpisało do swoich rocznych deklaracji PIT ponad 19,5 tys. podatników.

d3p9hby

Istotne jest jednak to, że milionerów stale przybywa. Według ekonomistów powiększanie się tej grupy nie powinno dziwić - to pochodna wzrostu gospodarczego.

Według danych zebranych przez firmę doradczą KPMG średnia wartość majątku na osobę w Polsce to wciąż niewiele w porównaniu do krajów zachodnioeuropejskich. Jak zauważa Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce, majątek przeciętnego Polaka jest porównywalny do takich krajów jak Słowacja, Węgry czy Litwa, natomiast Czesi mają majątek o 70 proc. większy niż Polacy.

d3p9hby

Podziel się opinią

Share
d3p9hby
d3p9hby
Więcej tematów