Trwa ładowanie...

Rośnie liczba niezdowolonych z sytuacji w Polsce - sondaż

Przekonanie, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku, wyraża dwie trzecie Polaków (65%), opinię pozytywną - 21% - podaje CBOS w najnowszym sondażu. To najgorszy wynik od blisko dziewięciu lat. Następuje systematyczny spadek pozytywnych opinii o kierunku zmian zachodzących w Polsce - od października ubiegłego roku odsetek osób zadowolonych z sytuacji w kraju zmniejszył się łącznie o 11 punktów.

Rośnie liczba niezdowolonych z sytuacji w Polsce - sondażŹródło: WP.PL, fot: Sławomir Kowalewski
d21e6ci
d21e6ci

Minimalnie gorzej niż przed miesiącem postrzegana jest również sytuacja polityczna w Polsce. Krytyczne opinie w tym względzie już blisko pięciokrotnie przeważają nad pozytywnymi (47% wobec 10%). Nadal prawie dwie piąte respondentów (37%) oceniając jakość życia politycznego w kraju określa ją jako ani dobrą, ani złą. Obecne opinie na temat sytuacji panującej na polskiej scenie politycznej są najgorsze od niemal roku.

Bardziej krytycznie niż w lutym Polacy oceniają też kondycję gospodarczą kraju. Zaledwie co szósty ankietowany (17%, spadek o 6 punktów) wypowiada się o niej pozytywnie, a ponad dwie piąte (43%, wzrost o 5 punktów) negatywnie. Sytuację gospodarczą w Polsce jako przeciętną określa niezmiennie od trzech miesięcy nieco ponad jedna trzecia dorosłych (37%).

Przewidywania dotyczące ogólnej sytuacji w Polsce są od kilku miesięcy w miarę stabilne i mało optymistyczne. W marcu, podobnie jak w lutym, zmianę na lepsze prognozuje tylko co dziesiąty badany (10%), a czterokrotnie większa grupa (43%) spodziewa się pogorszenia. Nieco ponad dwie piąte ankietowanych (43%) sądzi, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w naszym kraju się nie zmieni.

Mniejsze niż przed miesiącem są nadzieje na to, że poprawi się sytuacja na polskiej scenie politycznej. Liczba respondentów wyrażających taką opinię zmniejszyła się o 4 punkty (z 11% do 7%) i obecnie jest najniższa od kwietnia 2003 roku. Niezmiennie większość badanych (57% ogółu) sądzi, że w ciągu najbliższego roku sytuacja na polskiej scenie politycznej się nie zmieni, natomiast ci, którzy obawiają się jej pogorszenia, stanowią obecnie nieco ponad jedną czwartą badanych (28%, od lutego wzrost o 2 punkty).

d21e6ci

W przewidywaniach dotyczących sytuacji gospodarczej w Polsce respondenci najczęściej (50% wskazań) nie spodziewają się zmian. Nadzieję na jej poprawę ma zaledwie co ósmy badany (13%, spadek o 2 punkty), a prawie co trzeci (30%) jest w tym względzie pesymistą.

Marcowy pomiar jest już kolejnym, który potwierdza utrzymujący się od co najmniej kilku miesięcy spadkowy trend w ocenach dotyczących ogólnej kondycji kraju oraz sytuacji na polskiej scenie politycznej. W bieżącym miesiącu - podobnie jak w poprzednich - pozytywne oceny dominują nad negatywnymi jedynie w opiniach na temat sytuacji w zakładach pracy respondentów oraz kondycji materialnej ich gospodarstw domowych, choć w tym ostatnim przypadku najczęściej pojawiają się oceny wskazujące na przeciętną jakość egzystencji.

W ocenach różnych wymiarów życia publicznego niezmiennie przeważa niezadowolenie, co przy prognozowanym na najbliższy rok przez większość badanych utrzymaniu status quo w odniesieniu do sytuacji społecznej, politycznej czy gospodarczej, wskazuje raczej na pesymizm Polaków.

d21e6ci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21e6ci
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj