Trwa ładowanie...

Rosjanie wysyłają sterowce. Mają łowić nadlatujące drony

W Rosji opracowano system ochrony obiektów przed dronami "Barrier" z "pływającej" sieci przymocowanej do sterowców - ogłosiła Polina Albek, dyrektor generalna firmy First Airship JSC, która opracowała produkt. Ma to związek z ciągłymi i dramatycznymi dla rosyjskiej gospodarki atakami dronów na obiekty paliwowe.

Rosjanie wysyłają sterowce. Mają łowić naglatująće drony Rosjanie wysyłają sterowce. Mają łowić naglatująće drony Źródło: Licencjodawca
d4v80kz
d4v80kz

Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską. 

Twórcy pomysłu twierdzą, że inspiracją był dla nich przykład z I wojny światowej. Wówczas do celów obronnych wykorzystywano sterowce z zawieszonymi na nich linami z łańcuchów. Albeka dodała, że system "Barrier" był już testowany na poligonie i rzekomo firma ma już pierwsze zamówienia od zainteresowanych.

Drony wpadają w siatkę i spadają na ziemię

System działa następująco: w przypadku wykrycia dronów zbliżających się do obiektu, sterowce wznoszą się w powietrze i "łapią" je za pomocą siatki. Siatka, w którą wpada dron, zostaje zerwana i spada na ziemię, a następnie do sterowców instalowana jest nowa sieć.

d4v80kz

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brawurowe uderzenie z zaskoczenia. Rosjanie aż skakali do rzeki

Ataki na rafinerię rosyjskim koszmarem

Od początku wojny Ukraina zaczęła produkować i aktywnie wykorzystywać drony dalekiego zasięgu. Na początku kwietnia Kijów uderzył w fabrykę w specjalnej strefie ekonomicznej Alabuga, produkującą irańskie drony; znajduje się w Tatarstanie, 1300 km od granicy z Ukrainą.

"Władze rosyjskie omawiały rozmieszczenie wojskowych systemów obrony powietrznej w celu ochrony rafinerii, ale jak dotąd nie ogłoszono żadnych komunikatów, chociaż urzędnicy pracują nad tą kwestią z przedstawicielami firmy" - pisała agencja Bloomberg.

Według wyliczeń agencji, opartych na danych dotyczących zamówień rządowych, państwowe przedsiębiorstwa i departamenty wydały w zeszłym roku na elektroniczny sprzęt zabezpieczający co najmniej 1,7 mld rubli. Większość środków przeznaczono na obronę infrastruktury użytkowej i energetycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4v80kz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4v80kz
Więcej tematów