Trwa ładowanie...

Rosjanie wybrali: "Good bye, Lenin!"

Ponad 2/3 Rosjan chce, by ciało Lenina zostało usunięte z mauzoleum na Placu Czerwonym i pochowane - podano na stronie internetowej rządzącej partii Jedna Rosja, która przeprowadziła sondaż na ten temat z okazji 87. rocznicy śmierci wodza bolszewików.

Rosjanie wybrali: "Good bye, Lenin!"Źródło: AFP
d2biy7w
d2biy7w

Blisko 70% spośród ponad 258 tys. respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie: "Czy popierasz pomysł pochowania Lenina?". Strona internetowa, na której głosowano - www.goodbyelenin.ru - została utworzona specjalnie w tym celu. Nazwą nawiązuje do niemieckiej komedii z 2003 roku o upadku muru berlińskiego "Good bye Lenin!".

Kwestia pochowania Lenina powraca w Rosji regularnie od upadku reżimu sowieckiego, przede wszystkim z okazji rocznicy jego śmierci 21 stycznia 1924 roku.

Żaden rosyjski przywódca nie miał jednak jak dotąd odwagi podjąć decyzji w tej sprawie, gdyż Lenin jest bardzo szanowany wsród ludzi starszych. Partia komunistyczna zdobyła w wyborach parlamentarnych w 2007 roku 11,57% głosów, a jej lider Giennadij Ziuganow - 17,72% w wyborach prezydenckich w 2008 roku.

Działaczka praw człowieka Ludmiła Aleksiejewa uważa, że nie dojdzie do modernizacji ani demokratyzacji Rosji, dopóki z Placu Czerwonego nie zostaną usunięte ciało Lenina i szczątki Stalina, którego nagrobek znajduje się obok mauzoleum.

Przedstawiciel Kremla oświadczył, że władze nie planują na razie usunięcia ciała Lenina z mauzoleum.

d2biy7w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2biy7w
Więcej tematów