Trwa ładowanie...

"Rosjanie wpadli w panikę". Nowa taktyka Ukraińców

"Rosjanie wpadli w panikę" - stwierdził na łamach niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" ukraiński ekspert wojskowy Oleh Żdanow. Sytuacja na froncie powiązana jest z zastosowaniem przez Ukraińców nowej taktyki, której wojska Putina "nie rozumieją" nie wiedząc często nawet "skąd będą zaatakowane, ani że są już otoczone".

Ukraińcy przełamali front w obwodzie chersońskimUkraińcy przełamali front w obwodzie chersońskimŹródło: PAP, fot: PAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY
dh1t60j
dh1t60j

Ekspert wojskowy Oleh Żdanow w rozmowie z "Der Spiegel" odnosi się do aktualnej sytuacji na froncie. Ukraińska kontrofensywa, mimo mobilizacji w Rosji i bezprawnej aneksji okupowanych terytoriów, wciąż postępuje. Żdanow ocenia, że sukcesy armii ukraińskiej są związane z nową taktyką, podkreślając jednocześnie, że Rosjanie nie są w stanie opanować sytuacji.

- Oddziały ukraińskie działają dziś w podobny sposób jak Machnowcy (oddziały partyzanckie, walczące między 1918-1921 rokiem na terenach południowo-wschodniej Ukrainy - przyp.red.) dobre sto lat temu: Najpierw zidentyfikowane są słabe punkty w rosyjskiej obronie, a następnie dokonywane jest szybkie natarcie przez małe mobilne oddziały. Jednostki te nie angażują się jednak bezpośrednio w walkę, ale dążą do okrążenia rosyjskich pozycji. Nie atakują frontalnie, ale z boków, a nawet od tyłu. To wywołuje panikę wśród rosyjskich żołnierzy, którzy nie spodziewają się, skąd nadejdzie atak, nie wiedząc nawet, że są już otoczeni. Dlatego wycofują się w nieładzie albo wręcz rzucają się do chaotycznej ucieczki - powiedział Żdanow tygodnikowi "Der Spiegel".

dh1t60j

Jak podkreśla ekspert, na sukcesy Ukraińców składa się także zachodnie szkolenie i dostawy nowoczesnego uzbrojenia. Ważna jest także współpraca między poszczególnymi zgrupowaniami.

- Jednostki koordynują działania między sobą, a także z walczącymi na froncie jednostkami armii oraz siłami powietrznymi i artylerią. W rzeczywistości mogą one również osiągać cele w głębi terytorium, które wciąż znajduje się pod kontrolą Rosji. Prowadzi to do ogromnych strat i zwiększa panikę wśród Rosjan - powiedział Żdanow.

Rosjanie nie są w stanie dorównać ani taktyce, ani obecnemu uzbrojeniu Ukraińców.

dh1t60j

- Ich taktyka wojny konwencjonalnej jest jeszcze z czasów sowieckich. Ich technologia - z wyjątkiem sił powietrznych - również jest gorsza od naszej. Rosyjska armia odzwierciedla państwo i społeczeństwo - a one są przestarzałe, skorumpowane i dysfunkcyjne - skomentował Żdanow.

Ukraiński ekspert jest pewny zwycięstwa swojego kraju.

- Nie mam wątpliwości, że zwyciężymy. Nasi Zachodni sojusznicy również. Myślę, że do przyszłej wiosny będzie już w zasadzie po wszystkim - mówi Żdanow.

Rosjanie zmiażdżeni w obwodzie donieckim. Nagranie z akcji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dh1t60j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dh1t60j
Więcej tematów