Trwa ładowanie...

Rosjanie zmieniają zdanie. Są nowe badania

Z badania opinii publicznej w Rosji, które zostało przeprowadzone niedawno, wynika, że większość Rosjan wciąż popiera działania wojskowe w Ukrainie. Jednak - jak zaznacza amerykański Instytut Studiów nad Wojną - to poparcie społeczne może stopniowo się zmniejszać. Co więcej, 44 proc. ankietowanych opowiedziało się za negocjacjami pokojowymi.

Widać zmianę u Rosjan. Część chce rozmów pokojowychWidać zmianę u Rosjan. Część chce rozmów pokojowychŹródło: FORUM, fot: Sergei Fadeichev
d2uo570
d2uo570

Wyniki badania przeprowadzonego przez niezależne Centrum Lewady zostały ogłoszone w czwartek. Wynika z nich, że poparcie dla wojny nie uległo większym zmianom w ciągu lata.

76 proc. Rosjan popiera działania rosyjskich wojsk w Ukrainie, z czego 46 proc. zadeklarowało "silne poparcie", a 30 proc. "ogólnie je popiera" - podało konkretne dane Centrum Lewady.

Rosjanie o wojnie. Młodzi chcą rozmów pokojowych

Jak się okazuje, 48 proc. Rosjan uznało, że kontynuacja działań wojskowych w Ukrainie jest konieczna. Jednak 44 proc. ankietowanych opowiedziało się za negocjacjami pokojowymi, w tym większość badanych w wielu 18-39 lat.

d2uo570

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Rosjanie nie odpuszczą elektrowni atomowej. "Narzędzie do szantażu"

"Spadające poparcie utrudni werbunek"

Przypomnijmy, że w marcu 2022 roku działania rosyjskiego wojska w Ukrainie "silnie popierało" 53 proc. respondentów. ISW w swoim raporcie podkreślił, że z nowych danych wynika, że do sierpnia odsetek takich osób spadł do 46 proc.

"To niewielkie osłabienie fundamentalnie nie nadwyręży zdolności prowadzenia wojny przez Kreml. Niemniej spadające poparcie i zmęczenie wojną będzie prawdopodobnie w coraz większym stopniu utrudniało wysiłki na rzecz werbunku i tworzenia dodatkowych sił" - czytamy w raporcie amerykańskiego think tanku.

d2uo570

Analitycy zwrócili uwagę też na to, że Rosja i podlegający jej urzędnicy na okupowanych terenach Ukrainy wzmacniają fałszywą, propagandową narrację, krytykującą ukraińską kontrofensywę na południu kraju. ISW podkreśla, że efekty kontrofensywy nie będą widoczne natychmiast, a działania Rosjan to celowa próba zaciemniania rzeczywistego obrazu sytuacji.

Ukraińscy urzędnicy informowali, że w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy trwają walki pozycyjne, a siły ukraińskie wciąż uderzają w rosyjskie węzły logistyczne i linie komunikacji lądowej. "Rosjanie próbują natomiast wzmocnić pozycje na południowym froncie, przekierowując wojska z obszarów na tyłach w Donbasie i na Krymie" - dodał amerykański instytut.

d2uo570

Z kolei w źródłach ukraińskich pojawiła się opinia, że Rosja może pozyskać 300-350 tys. dodatkowych żołnierzy z jednostek wsparcia w Rosji, Syrii, Armenii, Tadżykistanie, Górskim Karabachu i Kazachstanie. "Te szacunki nie odzwierciedlają jednak faktu, że jednostki wsparcia kierowane do walki nie stworzą znacznej siły bojowej i są potrzebne do wsparcia, szkolenia i innych operacji" - ocenił ISW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2uo570
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2uo570
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj