Trwa ładowanie...

Koniec ważnej misji. Wiemy, co zrobili Rosjanie w elektrowni atomowej

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi po wizycie w Zaporożu powiedział, że jest zaniepokojony bezpieczeństwem personelu i dostawami energii dla elektrowni. Grossi powiedział, że podczas wizyty on i jego zespół widzieli "dziury i ślady po ostrzale na budynkach stacji" - największego tego typu kompleksu jądrowego w Europie.

"Dziury i ślady po ostrzale". Co inspektorzy MAEA zobaczyli w Zaporożu?"Dziury i ślady po ostrzale". Co inspektorzy MAEA zobaczyli w Zaporożu?Źródło: East News, fot: GENYA SAVILOV
d1l148g
d1l148g

- Fizyczna integralność obiektu została naruszona w kilku miejscach. A takie szkody w elektrowni jądrowej, bez względu na to, czym są spowodowane, są niedopuszczalne w każdym przypadku i według jakichkolwiek kryteriów bezpieczeństwa – powiedział Grossi.

Raport MAEA na Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Ukraina i Rosja oskarżają się nawzajem o ostrzał elektrowni jądrowej. - Oczywiste jest, że ci, którzy strzelają, doskonale wiedzą, że sposobem na jej wyłączenie lub spowodowanie jeszcze większych szkód nie jest próba zniszczenia reaktorów, które są niezwykle silne i chronione, ale trafienie w słabe punkty – dodał szef MAEA.

Delegacja, która odwiedziła elektrownię w czwartek, sporządzi raport na temat bezpieczeństwa elektrowni na początku przyszłego tygodnia. Grossi w najbliższy wtorek poinformuje Radę Bezpieczeństwa ONZ o sytuacji w elektrowni.

d1l148g

Inspektorzy MAEA zostają w Zaporożu

Dwóch ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) pozostanie na dłużej w Zaporożu. Grossi wyjaśnił, że na razie w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pozostaje sześciu ekspertów Agencji, jednak czterech z nich opuści obiekt w przyszłym tygodniu.

Grossi stwierdził, że podczas wizyty zobaczył w elektrowni wszystko, o co apelował. Wojskowi Rosji nie kontaktowali się z delegacją MAEA i nie byli dostępni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Władimir Putin blisko Polski. "Wyszedł z nory"

MAEA w Zaporożu. Zełenski wyraził ubolewanie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził w piątek ubolewanie, że MAEA nie zaapelowała o demilitaryzację obiektu. - To był główny punkt naszych ustaleń dotyczących bezpieczeństwa: demilitaryzacja i pełna kontrola naszych specjalistów – zaznaczył Zełenski.

d1l148g

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Na jej terenie stacjonują rosyjscy żołnierze ze sprzętem oraz pracownicy Rosatomu. W sierpniu wojska najeźdźcy kilkukrotnie ostrzelały elektrownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów. Do ostrzałów doszło również w czwartek, gdy eksperci MAEA zmierzali do elektrowni.

źródło: Reuters / PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1l148g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1l148g
Więcej tematów