Ukraińcy pojmali "wagnerowca". Mówi o losie "kogutów" [RELACJA NA ŻYWO]
Niedziela to 284. dzień rosyjskiej inwazji. Aleksander Bolczew, pojmany przez Ukraińców najemnik z grupy Wagnera, opowiedział jaki jest los "kogutów", czyli wykorzystywanych seksualnie więźniów wcielonych w szeregi wagnerowców. Relacjonował, że zajmują się oni głównie kopaniem okopów i latryn. Są kwaterowani zawsze w innych miejscach niż reszta najemników. Zaznaczył, że za próbę ucieczki czeka ich "kula w plecy", a "ich miejsce szybko zajmują kolejni więźniowie". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Kremlowska propaganda upada coraz niżej - stwierdza "Stern". "W świecie równoległym, do którego Władimir Putin chce przenieść swoich poddanych, protezy są teraz stylizowane na 'godne pozazdroszczenia ulepszenia' oraz 'fajne gadżety" - zauważa niemiecki dziennik.
- Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht złamała poufność negocjacji z Warszawą w sprawie rozlokowania w Polsce niemieckich baterii rakiet Patriot - informuje "Bild am Sonntag" i komentuje: "To 'podły faul' pani minister".
- Nowe doniesienia na temat stanu zdrowia dyktatora z Rosji. Przekazał je antyputinowski socjolog Walerij Sołowiej. Według jego źródeł na Kremlu Putin ma poważnie niedomagać, a z powodu choroby Parkinsona jego stan ma się "gwałtownie pogarszać".
- Wojna w Ukrainie straciła nieco impet. Karty rozdaje teraz pogoda i to na jej zmianę czekają obie strony. Coraz słabsi Rosjanie chwytają się nieczystych zagrań, jednak kolejne zbrodnie wojenne tylko cementują ukraiński opór. - Agresorom pozostaje dążenie do utrzymania aktualnej linii frontu i czekanie na ewentualną wiosenną ofensywę lub rozmowy rozejmowe - ocenia dr Michał Piekarski z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Mimo gorszych warunków pogodowych, Ukraińcy odbijają kolejne tereny spod rosyjskiej okupacji. W sobotę agencja UNIAN podała, że siły specjalne zaczęły odzyskiwać tereny na wschodnim brzegu Dniepru, gdzie w sobotę, w jednej z miejscowości na terenie obwodu chersońskiego, powieszono pierwszą flagę Ukrainy od początku wojny.
Tej zimy Ukraina powinna stać się jednym wielkim "punktem niezłomności" – powiedział w niedzielę wieczorem Wołodymyr Zełenski. Wzywając rodaków do cierpliwości i pomagania sobie nawzajem, powiedział, że jeśli Ukraińcy wytrwają, to "obronią wszystko”.
Rosja przestała używać irańskich dronów kamikadze z powodu niskiej temperatury - twierdzą dowódcy sił Kijowa. Zdaniem Ukraińców bezzałogowce są wykonane z materiałów, które nie wytrzymują niskich temperatur.
Powiązane tematy:
Kremlowska propaganda upada coraz niżej - stwierdza "Stern". "W świecie równoległym, do którego Władimir Putin chce przenieść swoich poddanych, protezy są teraz stylizowane na 'godne pozazdroszczenia ulepszenia' oraz 'fajne gadżety" - zauważa niemiecki dziennik.
Powiązane tematy:
Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht złamała poufność negocjacji z Warszawą w sprawie rozlokowania w Polsce niemieckich baterii rakiet Patriot - informuje "Bild am Sonntag" i komentuje: "To 'podły faul' pani minister".
Powiązane tematy:
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarzucił Rosji, że nie realizuje porozumień w Syrii. Co to oznacza dla stosunków Ankary z Moskwą? - To forma nacisku Turcji. Jednak Rosji jest potrzebna Turcja do różnych negocjacji - powiedziała w programie "Newsroom" WP dr Karolina Wanda Olszowska, turkolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Powiązane tematy:
85 proc. mieszkańców wyzwolonego w listopadzie Chersonia na południu Ukrainy ma już prąd – powiadomił szef władz obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz, informując o postępach prac na rzecz przywrócenia elektryczności.
“To jest hucpa. Rosjanie nie tylko sprzeciwiają się, by Izrael dostarczał systemy przeciwlotnicze Ukrainie, ale stawiają nowe żądania. Rosyjscy oficjele poprosili swoich izraelskich partnerów, by nie zakłócali dostaw irańskich systemów obrony przeciwlotniczej przez Syrię do Rosji. Nie wiem, co odpowiedzieli im Izraelczycy” - napisał w niedzielę na Twitterze Yossi Melman - dziennikarz “Haaretz”, który od lat pisze o izraelskich służbach specjalnych - powołując się na swoje źródła.
Nowe doniesienia na temat stanu zdrowia dyktatora z Rosji. Przekazał je antyputinowski socjolog Walerij Sołowiej. Według jego źródeł na Kremlu Putin ma poważnie niedomagać, a z powodu choroby Parkinsona jego stan ma się "gwałtownie pogarszać".
Powiązane tematy:
Aleksander Bolczew, pojmany przez Ukraińców najemnik z Grupy Wagnera, opowiedział na youtubowym kanale Butusow Plus, jaki jest los tzw. "kogutów", czyli wykorzystywanych seksualnie więźniów wcielonych w szeregi "wagnerowców". Stwierdził, że zajmują się oni głównie kopaniem okopów i latryn. Są kwaterowani zawsze w innych miejscach niż reszta najemników. Dodał, że znajdują się wśród nich ludzie skazani za różne przestępstwa - kradzieże, rozboje, handel narkotykami czy gwałty. Zaznaczył, że za próbę ucieczki czeka ich "kula w plecy", a "ich miejsce szybko zajmują kolejni więźniowie".
Natalia Sad, rzeczniczka ukraińskiego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom, poinformowała w niedzielę, że niebawem w arsenale Kijowa pojawi się nowy dron-kamikadze.
"Przechodzimy do fazy testów warunkach wojny elektronicznej. Mamy nadzieję, że będziemy mogli zobaczyć go w użyciu bojowym przed końcem roku" - podała.
Poinformowano, że ukraiński dron będzie w stanie przenosić głowicę o wadze 75 kilogramów i mieć zasięg do 1000 kilometrów.
W tym samym duchu do wypowiedzi Macrona ustosunkował się Michajło Podolak, doradca prezydenta Zełenskiego, na Twitterze. “Cywilizowany świat potrzebuje ‘gwarancji bezpieczeństwa’ od barbarzyńskich intencji postputinowskiej Rosji... To będzie możliwe dopiero po trybunale, skazaniu odpowiedzianych za wybuch wojny i zbrodniarzy wojennych, nałożeniu reparacji na dużą skalę i krwawym ‘wyjaśnieniu’ rosyjskim elitom, kto jest winny” - czytamy w jego wpisie.
Ołeksij Daniłow przypomniał także Memorandum Budapeszteńskie z 1994 r., którego sygnatariusze – USA, Wielka Brytania i Rosja - w zamian za zrezygnowanie przez Ukrainę z broni jądrowej złożyły jej gwarancje bezpieczeństwa i zobowiązały się do respektowania suwerenności Ukrainy i nienaruszalności jej granic. Rosja złamała porozumienie w 2014 r., anektując Krym i rozpoczynając wojnę w Donbasie. W lutym br. Rosja rozszerzyła ją w pełnoskalowy konflikt, rozpoczynając inwazję na Ukrainę.
“Przyda się doświadczenie ‘Budapesztu’. Kiedy jesteś bezbronny, nie stanowisz zagrożenia. My to, niestety, wiemy” – napisał Daniłow
“Zamiast Norymbergi - podpisanie porozumienia z Rosją i uściski dłoni? Ukraińska krew na rękach Putina nie przeszkodzi w ‘business as usual’? To dziwna logika zakulisowych zabiegów dyplomatycznych, której czas minął” – napisał w niedzielę na Facebooku sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.
Dzień wcześniej o gwarancjach dla Rosji mówił prezydent Francji Emmanuel Macron. Jego zdaniem “Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą”. “Europa musi zacząć przygotowania do budowy nowej architektury bezpieczeństwa na kontynencie i zastanowić się, jak ma ona wyglądać w przyszłości’ - dodał.
“To świat potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od Rosji, a nie na odwrót” – napisał Daniłow.
“Jedyna gwarancja dla Rosji to humanitarność europejskiego sądownictwa – po wyroku w Hadze nie jest przewidziany wyrok śmierci” – ocenił szef RBNiO, dodając, że „najlepsza gwarancja dla Europy i świata to zdemilitaryzowana i pozbawiona broni jądrowej tzw. Rosja”.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski