Rosjanie chcą wydobyć drona. Jest odpowiedź USA
We wtorek dwa rosyjskie Su-27 namierzyły nad Morzem Czarnym amerykańskiego drona MQ-9 Reaper. Uszkodzony przez jedną z maszyn bezzałogowiec spadł do morza. Rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder przekazał, że Rosjanie prawdopodobnie próbują wydobyć szczątki maszyny, "by uzyskać cokolwiek cennego".
- Mamy wskazania, że Rosja prawdopodobnie czyni wysiłki próbując wydobyć szczątki MQ-9, jednak oceniamy, że to bardzo mało prawdopodobne, by byli w stanie wydobyć cokolwiek użytecznego - powiedział Ryder podczas briefingu prasowego.
Jak dodał, amerykańskie wojsko podjęło już działania, by "chronić informacje na pokładzie tego statku powietrznego", a jego szczątki znajdują się na głębokości ok. 1,5 km.
Pytany o to, czy USA oczekują od Rosji przeprosin lub rekompensaty za zniszczenie drona, rzecznik Pentagonu powiedział, że nic mu o tym nie wiadomo, a Stany Zjednoczone koncentrują się na dalszym wykonywaniu misji rozpoznawczych w regionie Morza Czarnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: polskie Kraby w Danii. Do sieci trafiło nagranie
Rosjanie celowo strącili drona. Jest dowód
Ryder ocenił też, że opublikowany w czwartek przez jego resort film jasno pokazuje, że rosyjski Su-27 uderzył w drona i przeczy rosyjskim twierdzeniom na temat incydentu. Jednocześnie powiedział, że choć działania rosyjskich pilotów były niebezpieczne i nieprofesjonalne to nie wie, czy zamierzali oni wejść w kontakt z MQ-9.
- To jasno pokazuje albo słabe umiejętności lotnicze, albo nieodpowiedzialne zachowanie, bo z punktu widzenia lotnika, dlaczego miałbyś chcieć uderzyć inny samolot własnym samolotem w powietrzu? - zapytał generał.
Jak dodał Ryder, choć w ostatnim czasie można było zauważyć zwiększenie agresywnego zachowania rosyjskich sił powietrznych, nie jest w stanie ocenić, czy jest to wynik "skoordynowanych działań".
Źródło: PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski