Trwa ładowanie...
d4l3g9u

Rosja: zidentyfikowano zamachowców samobójców z Wołgogradu

Rosyjskie władze powiadomiły, że ustalono tożsamość dwóch terrorystów samobójców, odpowiedzialnych za grudniowe zamachy bombowe w Wołgogradzie, w których zginęło 34 ludzi. Aresztowano też dwóch domniemanych wspólników zamachowców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjscy strażacy i służby bezpieczeństwa na miejscu ataku
Rosyjscy strażacy i służby bezpieczeństwa na miejscu ataku (AFP, Fot: Stringer)
d4l3g9u

Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK) informuje, że w ramach śledztwa wszczętego po zamachach, do jakich doszło 29 i 30 grudnia 2013 roku, ustalono tożsamość zamachowców samobójców, którzy należeli do zbrojnej grupy z Bujnakska w Dagestanie.

Zatrzymani w tej rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym bracia o nazwisku Batirow są podejrzani o dowiezienie do Wołgogradu dwóch zamachowców samobójców.

Eksplozja na dworcu kolejowym w Wołgogradzie na południu Rosji nastąpiła 29 grudnia, dzień później doszło do zamachu w miejskim trolejbusie; w obu tych atakach terrorystycznych zginęły 34 osoby, a 108 zostało rannych. Były to najkrwawsze ataki w Rosji poza Kaukazem Północnym - bastionem islamskich radykałów i separatystów - od roku 2011, gdy w zamachu samobójczym na moskiewskim lotnisku Domodiedowo zginęło 37 ludzi.

d4l3g9u

NAK poinformował, że zamachy w Wołgogradzie przeprowadzili członkowie tzw. bujnakskiego ugrupowania terrorystycznego - Asker Samedow i Sulejman Magomedow, których nazwiska były znane już wcześniej rosyjskim siłom bezpieczeństwa.

Dagestan to jedna z muzułmańskich republik Kaukazu Północnego - obok Czeczenii, Inguszetii, Kabardo-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji - które działający na ich terytorium radykałowie chcą oderwać od Federacji Rosyjskiej, by utworzyć w regionie niezależne państwo oparte na szariacie.

d4l3g9u

Podziel się opinią

Share
d4l3g9u
d4l3g9u
Więcej tematów