Trwa ładowanie...
d1gq4a1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosja zadowolona z rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Ukrainy

Moskwa z zadowoleniem przyjęła uchwalenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji popierającej porozumienia mińskie i ma nadzieję, że sytuacja na Ukrainie wejdzie w pokojowy nurt - oświadczył w czwartek rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czołg separatystów na ulicy Doniecka
Czołg separatystów na ulicy Doniecka (PAP/EPA, Fot: Alexander Ermochenko)
d1gq4a1

Łukaszewicz oznajmił też, że Moskwa nie zna szczegółów wysuniętej przez Kijów propozycji wprowadzenia międzynarodowych sił pokojowych na Ukrainę, jednak uważa, że dla uregulowania konfliktu trzeba kierować się porozumieniami z Mińska.

- Jednomyślne przyjęcie rezolucji świadczy o politycznym znaczeniu, jakie kraje zasiadające w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przywiązują do porozumień osiągniętych w Mińsku, a także o zbiorowym poparciu dla tych porozumień ze strony wspólnoty międzynarodowej - podkreślił rzecznik MSZ Federacji Rosyjskiej na konferencji prasowej w Moskwie.

Łukaszewicz wyraził nadzieję, że to "solidarne poparcie ze strony społeczności światowej przyczyni się do uregulowania wewnątrzukraińskiego konfliktu z korzyścią dla całego narodu Ukrainy".

d1gq4a1

"Wesprzemy misję OBWE"

Rzecznik oświadczył, że Rosja nie zna szczegółów propozycji Kijowa dotyczącej wprowadzenia międzynarodowych sił pokojowych na Ukrainę. - Nie znamy celów i mandatu ewentualnej operacji pokojowej - podkreślił.

Łukaszewicz oznajmił, iż "Rosja wychodzi z założenia, że uregulowanie kryzysu ukraińskiego powinno opierać się na porozumieniach mińskich, do wypełnienia których wzywa Rada Bezpieczeństwa ONZ w swojej przyjętej jednomyślnie rezolucji".

Rzecznik MSZ FR także zadeklarował, że Moskwa gotowa jest wesprzeć finansowo, technicznie i kadrowo misję monitoringową OBWE na Ukrainie.

d1gq4a1

Rezolucja ONZ

Rada Bezpieczeństwa ONZ w środę uchwaliła rezolucję nr 2202, w której wyraziła poparcie dla wynegocjowanego 12 lutego w Mińsku porozumienia zmierzającego do zażegnania konfliktu w Donbasie. Rada również poparła integralność terytorialną Ukrainy i wezwała wszystkie strony konfliktu do przestrzegania zawieszenia ognia.

W środę wieczorem Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy zatwierdziła propozycję prezydenta Petra Poroszenki o zaproszeniu na wschód kraju międzynarodowego kontyngentu pokojowego, który pilnowałby przestrzegania porozumień w konflikcie z prorosyjskimi separatystami. Wcześniej, otwierając posiedzenie RBNiO, Poroszenko oświadczył, że kontyngent pokojowy powinien działać na podstawie mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Stały przedstawiciel FR przy ONZ Witalij Czurkin oświadczył w czwartek, że zapraszanie przez władze Ukrainy międzynarodowych sił pokojowych na wschód swojego kraju podaje w wątpliwość zamiar wypełnienia przez Kijów porozumień mińskich. Czurkin przypomniał, że zgodnie z porozumieniem z Mińska, "w republikach donieckiej i ługańskiej zostaną utworzone własne milicje, a monitoring w strefie rozgraniczenia prowadzić będzie OBWE".

d1gq4a1

Zobacz również: Nagranie ze zdobytego Debalcewe

d1gq4a1

Podziel się opinią

Share

d1gq4a1

d1gq4a1
Więcej tematów