ŚwiatRosja wywiera presję na Białoruś ws. Osetii Płd. i Abchazji

Rosja wywiera presję na Białoruś ws. Osetii Płd. i Abchazji

Rosja wywiera presję na Białoruś, by poszła za jej przykładem i uznała niepodległość Osetii Południowej oraz Abchazji - dwóch samozwańczych republik na terytorium Gruzji.

Ambasador Federacji Rosyjskiej na Białorusi Aleksandr Surikow oświadczył, że Moskwa liczy na to, że Mińsk uzna niepodległość Cchinwali i Suchumi.

_ Uznać suwerenność, czy nie uznawać to suwerenne prawo Białorusi. Jednak - uczciwie mówiąc - liczymy na nią jako na najbliższego partnera Rosji_ - powiedział Surikow, cytowany przez dziennik "Wriemia Nowostiej".

Dyplomata nie wykluczył, że Osetia Południowa i Abchazja mogą przyłączyć się do Państwa Związkowego Białorusi i Rosji (ZBiR). Wszelako do tego potrzebne jest co najmniej uznanie ich przez Białoruś - podkreślił Surikow.

Białoruś - jak dotąd - w żaden sposób nie zareagowała na uznanie przez Rosję niepodległości obu zbuntowanych prowincji Gruzji.

Podobnie Mińsk milczał po wybuchu wojny między Rosją i Gruzją, czym ściągnął na siebie gniew Moskwy, która ustami ambasadora Surikowa oznajmiła, że taka postawa Białorusi jest niezrozumiała.

Dopiero po kilku dniach białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka pochwalił Rosję za jej postawę w konflikcie z Gruzją, określając ją podczas spotkania z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem w Soczi jako "spokojną", "mądrą" i "ładną".

Białoruski politolog Alaksandr Kłaskowski, którego opinię przytacza "Wriemia Nowowstiej", uważa, że "w wypadku wejścia Osetii Płd. i Abchazji do ZBiR obniżeniu ulegnie status Białorusi". Jeśli Moskwie uda się postawić na swoim, to Mińsk zmuszony będzie do ustępstw także w innych sferach - ocenia politolog.

Gazeta przypomina, że Mińsk jest silnie uzależniony od Moskwy. Deficyt Białorusi w handlu z Rosją po siedmiu miesiącach tego roku wyniósł 6,8 mld dolarów. Jest to konsekwencja przede wszystkim wysokich cen ropy naftowej i gazu ziemnego.

Dla złagodzenia skutków tej sytuacji Białoruś zabiega w Rosji o kredyt stabilizacyjny w wysokości 2 mld USD. Próbuje też wynegocjować preferencyjną cenę na rosyjski gaz na 2009 rok. W zamian Mińsk oferuje m.in. dopuszczenie rosyjskich koncernów do udziału w prywatyzacji białoruskiego sektora naftowego.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP
gruzjarosjawojna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)